Rekordmagas részvétel várható az amerikai elnökválasztáson, legalábbis annak alapján, hogy milyen sokan adták le máris a voksukat. Vasárnapig több mint 75 millióan szavaztak személyesen vagy levélben – ez a 2020-ban a választáson összesen részt vevő 154,6 millió ember több 48 százaléka.
Észak-Karolinában már megdöntötték a 2020-as csúcsot, több mint 4,2 millióan szavaztak személyesen. A szövetségi államnak a Helene hurrikán által sújtott nyugati megyéiben kimagaslóan magas volt a részvétel.
Az AP amerikai hírügynökség a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a korai személyes szavazás egyre népszerűbb lett Észak-Karolinában az utóbbi ciklusokban. Négy éve 3,6 millióan választották ezt a megoldást, idén pedig
a természeti katasztrófa miatt még több helyen élhettek a lehetőséggel.
A levélszavazatokkal együtt a 7,8 millió szavazásra jogosult észak-karolinai 57 százaléka, több mint 4,4 millióan már éltek alkotmányos jogukkal. A 25 nyugati megyében ez az arány 58,9 százalék.
A magas idei részvétel részben annak köszönhető, hogy a republikánus párt helyi és országos vezetői is arra ösztönözték az embereket, hogy korán szavazzanak. Ez éles ellentétben áll a 2020-as választásokkal, amikor Donald Trump korábbi elnök – mindenféle bizonyíték nélkül – azt állította, hogy a levélben történő szavazás tele van csalással.
Az elnök és a washingtoni képviselőház tagjai mellett ráadásul az észak-karolinaiak új kormányzót, főügyészt és több más állami tisztségviselőt is választanak, ami szintén ösztönzi a részvételt.
Az előzetes szavazást azért még mindig elsősorban a demokraták preferálják,
az Axios tudósítása szerint ők teszik ki az eddig voksolók 37,9 százalékát, míg a republikánusok 36,2 százalékot. (Ezt onnan lehet pontosan tudni, hogy az Egyesült Államokban regisztrálni kell a szavazáshoz vagy párt- vagy független szavazóként. Azt viszont természetesen nem lehet tudni, hogy valaki kire szavaz.)
Messze a legtöbb előzetes és levélszavazat a 2020-as választáshoz kötődik, amikor a koronavírus-járvány miatt több mint 101 millió ember, vagyis a választásra jogosultak 63 százaléka adta le így a voksát, emlékeztetett az NBC.
Az előzetes szavazás népszerűségéhez az is hozzájárult, hogy egyre több szövetségi államban van rá lehetőség: 2000-ben még csak az államok fele engedte meg ez, mára viszont csak három olyan maradt, ahol nincsen rá lehetőség: Alabama, Mississippi és New Hampshire.
Iowában még hétfőn is lehet előzetesen szavazni, az állampolgárok pedig a helyi kormányzat honlapján követhetik a levélszavazatokkal együtt a voksuk útját. A Des Moines Register tudósítása szerint kedden, a választás napján is lehet még regisztrálni a szavazásra.
Az eddig stabilan republikánus szövetségi állam azért érdekes, mert a Register hétvégén nyilvánosságra hozott
felmérési eredménye meglepetésre azt mutatja, hogy Kamala Harris vezet,
a megkérdezettek 47 százaléka támogatja, míg Trumpot 44 százalék.
Bár a különbség a 3,4 százalékos hibahatáron belül van, akkor is nagy fordulatot jelent, mert szeptemberben még a republikánus jelölt vezetett négy százalékponttal, emlékeztetett a Reuters.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.