Tavaly összesen 195 esetben szabott ki élelmiszerlánc-felügyeleti, élelmiszerellenőrzési, illetve növényvédelmi bírságot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal élelmiszerlánc-biztonsági csalásokkal és hamisításokkal foglalkozó szervezeti egysége, a Kiemelt Ügyek Igazgatósága (Nébih KÜI). A kiszabott bírságok összege 153 171 894 forint volt – válaszolta a VG.hu érdeklődésére a Nébih.
A legmagasabb bírság 2018-ban meghaladta a 14 millió forintot, melyet nem nyomon követhető élelmiszerek felhasználása miatt szabott ki a hatóság.
A Nébih KÜI tavaly 581 ellenőrzést végzett. Az ellenőrzések során feltárt hibák és hiányosságok miatt a hatóság 3187 tétel, összesen 1789,36 tonna élelmiszer forgalomból való kivonását rendelte el.
Az élelmiszerbiztonsági hivatal 2018-ban nagy hangsúlyt fektetett az étrend-kiegészítő termékek megfelelőségének és forgalmazásának ellenőrzésére, és nagy mennyiségben vont ki a forgalomból ismeretlen eredetű, illetve nem engedélyezett, gyógyszer hatóanyagot tartalmazó termékeket.
Ehhez a termékkategóriához kapcsolódik az igazgatóság 2018. évi legnagyobb „fogása” is:
egy fővárosi raktárban több mint 60 ezer doboz, csaknem 668 millió forint értékű, jogszerűtlenül forgalomba hozott, nem nyomon követhető étrend-kiegészítőt (például potencianövelőket, hajhullás elleni és zsírégető szereket, porcerősítőket) vontak ki a forgalomból.
A sikeres ellenőrzésre egy több társhatóság részvételével lebonyolított akció részeként került sor, amelyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium koordinált.
A jellemzően Kínából származó, gyógyszer hatóanyagot tartalmazó potencianövelők visszatérő jelleggel akadnak fenn a hatóság vizsgálatain. Mivel az étrend-kiegészítők élelmiszernek minősülnek, azokban a gyógyszer-hatóanyagok jelenléte szigorúan tilos.
2018-ban több tucat ilyen készítményt vont ki a forgalomból a Nébih a fogyasztók biztonsága érdekében, a teljesség igénye nélkül a Horse Power, My Tool, Green Snake, Virility Max Plus, Pertinax 3 in 1, BoomBoom, Tornado, Gold Power, Herkules és Maraton extra fantázianevű készítmények is eltűntek a kínálatból.
Kiemelt ellenőrzés irányult például a vendéglátóhelyek házhoz szállított ételeinek megfelelőségére is, ahol szintén több szabálytalanság merült fel. Említésre méltó a szaloncukrot gyártók és forgalmazók szezonális ellenőrzése is, melynek során több tonna, élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő szaloncukrot vontak ki a forgalomból.
A kereskedelmi, vendéglátó ipari egységek, üzemek tevékenységének felfüggesztésére 16 esetben, tevékenységük korlátozására pedig 29 esetben volt szükség 2018-ban.
A Nébih ellenőrei által feltárt, felfüggesztéssel végződő tavalyi esetek között szerepel
Azonnali hatállyal forgalmi korlátozást rendelt el a Nébih azon a Bács-Kiskun megyei sertéstelepen is, ahol a helyszíni vizsgálat során kiderült, hogy kacsatetemekkel etette a malacokat egy gazda.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a bezáratott egységek közül több még ugyanebben az évben újrakezdhette tevékenységét a hiányosságok kijavítását követően.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a teljes hazai élelmiszer-ágazatot komplex módon felügyeli, ennek megfelelően a tevékenysége igen összetett. A teljesség igénye nélkül ideértendő a mezőgazdasági termelés, az élelmiszer-feldolgozás, az élelmiszer-kereskedelem, a vendéglátás és közétkeztetés, az állattenyésztés, az állategészségügy és állatvédelem, valamint a halgazdálkodás és az erdészeti igazgatás. A cikkben ismertetett adatok a Nébih élelmiszerlánc-biztonsági csalásokkal és hamisításokkal foglalkozó szervezeti egységének, a Kiemelt Ügyek Igazgatóságának 2018. évi eredményeit tükrözik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.