Komoly sportdiplomáciai siker, hogy megválasztották a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) alelnökének. Gólt nem szerezhet a játékosok helyett, de mit profitálhat ebből a magyar labdarúgás?
Nem voltam még FIFA-alelnök, tíz év múlva könnyebben válaszolnék arra, mit lehet profitálni belőle. De azt már most látom, hogy a FIFA-ban, valamint az európai szövetségben, az UEFA-ban betöltött tisztségeim révén sokkal több olyan információt kaphatunk, illetve olyan kapcsolatokat teremthetünk, amelyek a magyar futball fejlesztését is szolgálhatják. Például két év múlva tervezzük áttekinteni a versenyrendszert, hogy lássuk, bevált-e a modell, amelyet alkalmazunk. A Profi Ligák Szövetsége elnökét is felkértem arra, osszák meg velünk a tapasztalataikat, melyek a 10, 12 és 16 csapatos bajnokságok előnyei, hátrányai. A nemzetközi és az európai szövetségben napirenden van több olyan törekvés, amellyel magam is egyetértek, ilyen például az UEFA-ban a pénzügyi fair play második szabályozása: tovább szigorítanák, hogy a klubok csak annyit költsenek, amennyi bevételük van, indokolatlan kiadásokkal pedig ne próbáljanak ideiglenesen előnyt szerezni, egyúttal nem fenntartható módon gazdálkodni. De azt is jó iránynak tartom, hogy a versenysorozatok bevételeinek visszaosztásánál növelni kell a szolidaritást, hogy több pénz jusson a labdarúgás hátországának, az utánpótlásnak.
Összevetve a szomszédos és a visegrádi országok bajnokságaival a magyart, az NB I.-ben szereplő játékosok 288 ezer eurós átlagértékkel csak tízből a nyolcadikok, a légiósok aránya a negyedik legtöbb, 30,8 százalék, az átlagéletkor pedig 26,3 évvel a legmagasabb. Mit üzennek ezek a mutatók?
Azzal elégedett vagyok, hogy a külföldi labdarúgókra jutó játékpercek száma csökkent 2010 óta, a fiatal játékosok szerepe viszont kevesebb bizakodásra ad okot. Míg a környező országokban komoly meccsterhelést kapnak a 18-19 éves játékosok, addig nálunk még mindig az idősebb, tapasztaltabb játékosoké a főszerep. Márpedig az életkor szorosan összefügg a piaci értékkel. Egy 22 éves futballista „ára” a többszöröse lehet a hasonló képességű 30 esztendős társáénak, de ehhez fel is kell hozni a megfelelő szintre. Változtatni kell, ezért is tervezzük átalakítani az utánpótlásképzés támogatását, döntően arra építve, hogy ki nevel ki olyan játékosokat, akik akár a saját, akár más NB I.-es vagy NB II.-es klubban, külföldi bajnokságban, a válogatottban szerepelnek. Azoknak az utánpótlásműhelyeknek, amelyek nem képesek kinevelni ilyen játékosokat, fölösleges támogatást adni, minderről már a hetekben tárgyal az MLSZ.
Az előbb említett tíz régiós bajnokság mezőnyében a 2696-os nézőszám a negyedik legalacsonyabb. Miért?
Az alacsony nézőszám számomra azért rejtély, mert televíziós nézettségben nemcsak a magyar válogatott mérkőzései, hanem a bajnoki találkozók is rendre megverik a népszerű sorozatokat. Ha a színvonal tartaná távol az embereket, akkor a tévében sem néznék. Az okok feltárására munkacsoportot hoztunk létre Orosz Pál, a Ferencváros vezérigazgatójának vezetésével, megnézzük, milyen értékesítési és marketingeszközökkel tornászhatjuk feljebb a látogatottságot. Tegyük hozzá, sokan játszottak az elmúlt években vendégstadionokban, amíg a sajátjukat építették vagy felújították, ez sem segítette a stabil törzsszurkolói gárda kialakulását. De ha minden csapat birtokba veheti új otthonát, a modern környezet és a megfelelő kiszolgálás kimozdíthatja majd az embereket.
A társaságiadó-kedvezmény rendszerének (TAO) 2011-es létrehozása óta a klubok programjaira 196,7 milliárd forintot hagytak jóvá, emellett saját TAO-programjaira 66 milliárdot használt fel a szövetség. Hatékony a forráselosztás?
Ahhoz, hogy egy egyesület TAO-támogatást vegyen igénybe, a programját az MLSZ elnökségének jóvá kell hagynia, az apparátus pedig ezeket a döntéseket megfelelően előkészíti, és valóban csak olyan programokat hagyunk jóvá, amelyek a magyar labdarúgás érdekeit szolgálják. Az MLSZ programjaira szánt összeg jelentős része az OTP-től származik. Ebből a szövetség transzparens módon önkormányzatoknak, iskoláknak, sportszervezeteknek hirdet pályázatokat, melyekhez 30, hátrányos helyzetű térség esetén 10 százalék önrész biztosítása szükséges. Mindez kimondottan az amatőr futballt szolgálja: amikor átadunk egy pályát, tapasztalataink szerint heteken belül telt ház van, a számítógép mellől leginkább a futballal lehet elrángatni a fiatalokat. Minden felhasználást szigorúan, benchmarkok alapján ellenőrzünk, egy fűnyíróra vagy gereblyére sem lehet akármennyit elkölteni. Összességében 2010 óta több mint 1100 új pálya épült, hozzávetőleg 1500 sporttelepet újítottak fel. A játékosok száma megduplázódott, ma már közel 270 ezer; és másfélszer annyi, mintegy 12 ezer csapat van.
A stadionépítések mögött csak kisebb mértékben állnak TAO-források, és gyakori kritika, hogy miért kell ennyit futballarénákra költeni. Az új Puskás-stadion például több mint nettó 140 milliárd forintba kerül. Mikorra lesz kész?
A stadionnak 2019 nyárutójára, kora őszére kell elkészülnie. A napokban egyeztettem Fürjes Balázs kormánybiztossal, a tájékoztatása szerint ezt a határidőt tudjuk tartani, sőt talán nyerhetünk is egy kis időt, mert a tervezettnél valamivel előrébb tartanak a kivitelezési munkálatok. Remélhetőleg ez az extrém hideg elmúltával is így marad, és tavasztól őszig látványosan halad tovább az építkezés. Tudom, hogy örök vita van a stadionberuházások körül, de azt látni kell, hogy az ezt megelőző ötven évben egyáltalán nem költöttünk labdarúgó-létesítményekre, csak Budapesten közel kétszáz pálya tűnt el. Egyetlen UEFA-igényeket kielégítő stadionunk sem volt, ma már több is van. Néhány év alatt talán soknak tűnik, hogy hirtelen ennyi futballaréna nyitotta meg a kapuit, de a rájuk szánt összeget valóban érdemes fél évszázadra visszamenőleg leosztani.
A 2020-as Európa-bajnokságnak Magyarország az egyik rendezője, de ez nem jelent részvételt alanyi jogon. A Nemzetek Ligáján át is vezethet az út az Eb-re, vagy a hagyományos selejtezősorozaté a prioritás?
A kvalifikáció szempontjából a Nemzetek Ligája legfeljebb az utolsó szalmaszál lehet. Bár ennek a sorozatnak a mérkőzései hamarabb, már idén ősszel elkezdődnek, az Európa-bajnoki selejtezők pedig csak jövő tavasszal, a huszonnégy Eb-résztvevő csapatból húsz ezen az úton jut el a tornára. Arra törekszünk, hogy a magyar válogatott is köztük legyen, ez adna biztonságot. Ettől függetlenül mindent meg kell tenni a Nemzetek Ligájában a minél jobb helyezésért, mert nem tudhatjuk előre, rákényszerülünk-e, hogy ott ragadjuk meg az esélyt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.