A saját kereset a gazdasági képzésben részt vevő tanulókra, a családi jövedelemtől függés pedig a felsőoktatás többi képzésében tanuló diákokra jellemzőbb. A hallgatók 50 százalékának a bevétele nagyrészt a családtól, körülbelül harmadáé saját keresetből származik – derül ki az Oktatási Hivatal (OH) Felsőoktatási elemzési jelentéséből.
A felmérés szerint a gazdasági tanulmányok iránt érdeklődők közül csaknem minden második hallgató otthon él a szüleivel, az egyéb tudományok iránt érdeklődőknek viszont csak a 36 százaléka. A kollégiumban élők teszik ki a nem gazdasági szakon tanuló hallgatók ötödét, míg a gazdasági tanulmányokat folytatók között az arányuk feleennyi.
Az önállóan lakó gazdaságtudományi hallgatók havi kiadásai elérik a 163 ezer forintot, míg a nem gazdasági hallgatóké 138 ezer forint. A szüleikkel élőknek havi 85 ezer forint, a kollégiumban élőknek pedig 73 ezer forint kiadásuk van egy hónapban. Tandíjra a gazdasági hallgatók havonta 158 ezer forintot költenek, a szüleikkel együtt nem élő, nem gazdaságtudományi hallgatók tandíja havonta 100 ezer forinttal kevesebbre rúg, átlagosan 60 ezer forint – derül ki az elemzésből.
A gazdaságtudományi tanulmányokat folytató hallgatók 31 százaléka a megélhetési költségeinek fedezése érdekében dolgozik a tanulás mellett, a többi diák esetében a tanulás mellett dolgozni kényszerülők aránya 10 százalékkal magasabb.
A diákként dolgozók közül a gazdaságtudományokat hallgatók harmada mondta azt, hogy ha nem dolgozna, akkor nem engedhetné meg magának, hogy diák legyen.
A hallgatók 7 százaléka nemcsak saját célok elérése érdekében dolgozik, hanem azért is, mert a családját vagy a gyerekét kell eltartania, harmaduk pedig azért állt munkába, mert így szeretne munkatapasztalatokat szerezni.
A jelentés szerint a gazdaságtudományok szakjaira járók a kedvezőbb anyagi helyzetűek közül kerülnek ki, mind a családi háttér, mind a személyes pénzügyi helyzet alapján: 42 százalékuk az átlagosnál jobb anyagi helyzetű családból származik, és 51 százalékuk alig vagy egyáltalán nem tapasztal pénzügyi nehézségeket.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.