A Waberer’s és az Indotek hétfőn bejelentette, hogy az utóbbi – a Trevelin Holding leányvállalatán keresztül – megvásárolta a fuvarszervező vállalatcsoport tulajdonrészének 24 százalékát a Mid Europa Partnerstől, a fennmaradó 47,99 százalékra pedig vételi opciós megállapodást kötöttek a felek. A tranzakció értékét nem hozták nyilvánosságra.
Várhatóan nem tesznek nyilvános vételi ajánlatot a kisbefektetőknek, miután az Indotek megjelent a Waberer’sben – írta elemzői kommentárjában az Erste. Bukta Gábor, a Concorde részvényelemzője szerint is csökkent ennek a valószínűsége. A Concorde szakértője az eddigi nyilatkozatokból arra következtet, hogy
összetett tulajdonosi struktúra jöhet létre, amely egyfelől segítheti a szinergiák kiaknázásában a Waberer’st, másfelől lehetővé teszi a nagybefektetőknek a nyilvános ajánlattétel elkerülését.
Az Erste elemzője úgy látja, a 47,99 százalékos részvénycsomagot olyan módon értékesítik majd, hogy egyik tulajdonosnál sem koncentrálódik 33 százalékosnál nagyobb befolyás, így lehet elkerülhető a kötelező ajánlattétel. Bukta Gábor szerint „a kisrészvényesek szemszögéből nem ez a legkedvezőbb forgatókönyv, ami a többségi részesedéssel történhetett”.
Az Indotek hivatalos közleményében azt írják, hogy hosszú távú stratégiai befektetésként tekintenek a szállítmányozóra, de irányító többséget nem kívánnak szerezni.
A megszerzett opciós jogot az Indotek Group a tervei szerint több, elsősorban iparági tapasztalattal rendelkező szakmai befektetőnek fogja értékesíteni
– jegyzik meg a sajtóközleményben. A tranzakció után Erdélyi Barna, a Waberer’s vezérigazgatója úgy nyilatkozott:
Bizakodva várjuk az Indotek támogatását a restrukturálási program befejezésében és a hosszú távú építkezésben.
Ezekre alapozva az Erste kifejtette, hogy tovább haladhat a korábban megkezdett stratégia, amely a nemzetközi üzletág teljesítményének javítására koncentrál a „kereskedelmi sáv”-modell segítségével, amely az ismétlődő megrendelésekre és a főbb európai kereskedelmi útvonalakra összpontosít. Emellett szerintük a flotta méretét is jelentősen csökkentheti a társaság.
Az 1999-ben alapított londoni központú Mid Europa Partners július végén jelentette be, hogy befektetési alapja mérlegeli az érdekeltség teljes vagy részleges eladását, és pénzügyi tanácsadót is felkért a stratégiai opciók értékelésére. Szeptember közepén a magyar sajtóhírek már arról szóltak, hogy a korábbi tulajdonos, Wáberer György is érdeklődött a pakett iránt. Közel két hete pedig újabb piaci pletykák jelentek meg a Mid Europa csomagjának eladásáról. Erről értesülve a Világgazdaság írásban fordult kérdéseivel az Indotek csoporthoz, de a vállalat egyáltalán nem reagált. A Waberer’s akkor annyit közölt, hogy
nem kaptak hivatalos értesítést részvénytranzakcióról.
A pesti börzén forgó Waberer’s-papírok ára július utolsó napjaiban emelkedett a lélektani 1000 forintos szint fölé, és azóta nem is esett vissza ez alá. Az árfolyam erősödését július végétől támogatta az az információ, hogy a Mid Europa megválna részesedésétől a speditőrcégben. Hétfőn napközben a bejelentés hatására 1300 forintig ralizott a papír, ami csaknem 16 százalékos drágulás. Az árfolyam emelkedése később lassult, de a forgalom ekkor már 220 millió forint felett járt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.