A Magyarországon idén január 1-jén indult kötelező visszaváltási rendszer (DRS) lényege, hogy csak olyan, kötelezően visszaváltási díjas termék hozható forgalomba, amelyre a gyártó megfizeti a visszaváltási díjat. Nem újrahasználható kötelezően visszaváltási díjas csomagolás esetén ezt a gyártónak a koncessziós társaság, azaz a Mohu Zrt. felé kell megtennie, ekkor a visszaváltási díj darabonként egységesen 50 forint. Ezt a visszaváltási díjat a gyártó áthárítja a kereskedőre, majd ők pedig a végfelhasználóra. A vevők így ennyivel drágábban vásárolhatják meg az érintett termékeket, de a kiürült, nem sérült csomagolás visszaváltásával a visszaváltási díjat visszakaphatják – hívja fel a figyelmet Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adótanácsadási üzletágának vezetője.
Az újrahasználható kötelezően visszaváltási díjas termékek esetén a rendszer kicsit másként működik. A Mohu Zrt. ugyanis ilyenkor nem érintett a visszaváltással, a gyártó pedig a forgalmazónak vagy a fogyasztónak fizeti vissza az általa meghatározott összegű és általa áthárított visszaváltási díjat.
A rendszernek mindkét esetben az a célja, hogy minél több italtermék csomagolását váltsák vissza.
Az érintett, kötelezően visszaváltási díjas termék a fogyasztásra kész vagy koncentrátum italtermék fogyasztói, közvetlen, műanyag, fém vagy üveg alapanyagú, palack vagy doboz formájú, nem újrahasználható vagy újrahasználható csomagolása, amely 0,1–3 literig terjedő űrtartalmú. Tipikusan ilyenek a sörös-, energiaitalos vagy üdítősdobozok, illetve a borospalackok. Nem tartozik ebbe a körbe a tej és tejtartalmú italtermékek csomagolása, valamint a speciális alakjuk miatt visszaváltó berendezéssel nem visszaváltható csomagolások.
Szintén kivétel a csekély mennyiségű kibocsátó által forgalomba hozott italtermék csomagolása. Csekély mennyiségű kibocsátó a gyártó, ha az általa forgalomba hozott kötelező visszaváltási díjas italtermékek száma a tárgyévet megelőző évben nem haladta meg az 5000 darabot. Az ilyen gyártók (jellemzően kisebb pincészetek) által forgalomba hozott palackok 2024. július 1-jét követően sem fognak a DRS hatálya alá tartozni, így az azzal járó különböző kötelezettségek sem fogják terhelni őket.
Pénzvisszaadó appon dolgozik a Mohu, startra kész a kézi visszaváltásAz év végéig 83 olyan kézi visszaváltó automatával ellátott járművet gyárt le a Returmatic Zrt., amelyeket a kötelező hulladék-visszaváltó rendszert üzemeltető Mohu Zrt. vet majd be. Maga a rendszer július 1-jén indul, bár az eredeti dátum január 1. lett volna. A Mohu által eddig mintegy 1600 helyszínen telepített, több mint 2200 visszaváltó automata vár arra, hogy megjelenjenek a boltokban azok a termékek, amelyek csomagolását a gyártók az új rendszerben használható címkékkel látták el. |
A többiek számára viszont napokon belül lejár a moratórium, és már nem hozhatnak forgalomba kötelezően visszaváltási díjas termékeket a megfelelő jelölés nélkül – figyelmeztet Antretter Erzsébet. A gyártók ezzel bizonyára tisztában vannak, hiszen ha még nincsenek túl a megfelelő Mohu-regisztráción, akkor – tekintettel a 45 napos határidőre – már elkéstek. Ha jövő héttől mégis forgalomba hoznak nem megfelelően regisztrált termékeket, akkor azokat az országos hulladékgazdálkodási hatóság – egyéb szankciók alkalmazása mellett – kötelezően visszahívja.
A fogyasztóknak július 1-jétől érdemes még tudatosabban keresniük az érintett termékeken a visszaválthatóságra utaló jelölést, hiszen az alapján dönthető el, hogy az italtermék dobozát, üvegét vissza tudják-e váltani.
Szintén fontos, hogy a csomagolást nem szabad összenyomni, az automata ugyanis csak azokat a termékeket képes visszaváltani, amelyeken jól olvasható a vonalkód.
A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek – kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS-rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.