Mi az Esterházy Privatstiftung álláspontja az ügy rendezésében?
Az elsődleges célunk mindig is az volt, hogy biztosítsuk a műtárgyak méltó körülmények között, budapesti közgyűjteményben való bemutatását és kutathatóságát. A tulajdonjogra a célhoz vezető eszközként tekintünk: így biztosíthatjuk a Privatstiftung és a múzeumi szakma beleszólását a műtárgyak jövőbeli sorsába. Szeretnénk például a tárgyakat a nemzetközi tudományos közösséggel is megismertetni, nemzetközi kutatási projektekbe bevonni. Jelenleg úgy látjuk, hogy a műtárgyak kiállíthatóságának és kutathatóságának nem biztosítottak a feltételei, elhelyezésük és tárolásuk nem méltó a jelentőségükhöz. E célok érdekében kívánjuk elismertetni a bírósággal az Esterházy-kincsek egységét: azt, hogy az V. Esterházy Pál herceg által 1923-ban az Iparművészeti Múzeumban letétbe helyezett műtárgyak dologi egységet képeznek a fraknói várban ma is őrzött műkincsekkel, hiszen a Tanácsköztársaság idején innen hurcolták el őket; a fraknói Kunstkammerben évszázadokig együtt voltak. Szeretnénk, ha a bíróság kimondaná, hogy a kincsek 1949-ben végrehajtott államosítása önkényes és jogszerűtlen volt.
Hol vannak most a tárgyak, aminek a tulajdonjogáról folyik a per?
A tárgyak egy részét ma az Iparművészeti Múzeum felújítása miatt külvárosi raktárakban tartják, másik részét átszállították a fertődi Esterházy-kastélyba, ahol a látogatóktól elzárva, vélhetően az állagmegóvás követelményeinek sem megfelelő módon vannak tárolva. Összesen 369 darab műtárgy képezi a per tárgyát, amelyeket 1919-ben, a Tanácsköztársaság Direktóriumának döntése alapján hurcoltak el a fraknói várból.
Hova szeretnék elhelyezni a visszakapott kincseket, mondana pár szót a tervezett budapesti Esterházy Művészeti Központ megalapításáról?
Megegyezésünk részét képezné az Esterházy Kulturális Központ (Esterházy Forum) megalapítása. Annak kialakításáról, helyszínéről a magyar állam képviselőivel, illetve kulturális szakemberekkel közösen szeretnénk dönteni. A részletekről ezt követően tájékoztatnánk a közvéleményt.
Tartalmában és jogi formájában is egyedülálló ügy az Esterházy-kincsek ügye. A nemzetközi restitúciós ügyekhez képest miben más, és miben hasonló?
A restitúció célja a jogtalanul eltulajdonított vagy háborúban zsákmányolt műtárgyak visszaszolgáltatása az 1998-as washingtoni konferencián lefektetett alapelvek szerint. Fontos megjegyezni, hogy az Esterházy Privatstiftung csak azért kezdeményezte restitúciós eljárásban a műtárgyak visszaadását, mert a rendelet csak erre adott módot, de soha nem akarta azokat elvinni az országból. A nemzetközi restitúciós ügyek sokfélék, vannak a gyarmatokhoz, mások a nácizmushoz vagy a kommunizmushoz köthetők. A nemzetközi gyakorlatban sajnos gyakran úgy kerül vissza a tulajdonjog az eredeti tulajdonosokhoz, hogy az érintett műtárgyak nagyközönség számára való hozzáférhetősége csökken. Hangsúlyozom: ez távol áll a mi szándékainktól. Mi éppen ennek az ellenkezőjét akarjuk elérni: a tárgyak kiállítását, méghozzá egy budapesti közgyűjteményben (vagy a létesítendő Esterházy Központban). Nem vitatjuk a tárgyak magyarországi kötődését és nem kérdőjelezzük meg V. Esterházy Pál döntését sem, aki 1923-ban nem véletlenül hagyta a kincseket a budapesti Iparművészeti Múzeumban, egy letéti szerződés keretein belül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.