BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csigatempóban fejlődik az infrastruktúra

Óriási a lemaradás Romániában az infrastruktúra terén, a közúthálózat például kevesebb mint egy, a gázhálózat alig egy százalékkal bővült az utóbbi években. A bukaresti kormány azt ígéri, hogy az uniós források java részét az infrastruktúra-fejlesztésre költi.

Mindössze egyetlen százalékkal bővült 2016 és 2020 között Romániában a mintegy 50 ezer kilométernyi gázhálózat. Az ország infrastruktúra-hálózatának siralmas állapotára rávilágító összesítések rámutatnak, hogy

négy év alatt 18 százalékkal sikerült bővíteni az autópálya-hálózatot, amely 2016-ban 747 kilométeres volt, és idén szeptemberben érte el a 887 kilométert.

A közutak esetében azonban katasztrofálisnak mondható a helyzet, hiszen a vizsgált időszakban a bővülés csupán 0,4 százalékos: 2016-ban 86 080, 2019-ben pedig 86 391 kilométer volt a közúthálózat hossza. Az említett években 335 kilométernyi országutat korszerűsítettek (2016-ban 166, 2019-ben 169 kilométert), míg a megyei utak esetében a fejlődés valamivel látványosabb: ez esetben 1500 kilométert újítottak fel. Románia úthálózatának több mint 10 százalékát továbbra is a földút teszi ki, az úthálózat 20,6 százaléka kövezett és mindössze 44,2 százaléka modernizált. A Ziarul Financiar című román pénzügyi-gazdasági lap számításai szerint, ha ilyen ütemben haladnak a közutak korszerűsítésével Romániában, a 86 ezer kilométeres teljes országos úthálózat körülbelül harminc év múlva fog megfelelni az euró­pai elvárásoknak.

Fotó: Boda L. Gergely / MTI

A bukaresti hatóságok az Európai Bizottságnál kialkudott, az uniós költségvetésből és helyreállítási alapból származó 80 milliárd euróból tervezik behozni az infrastrukturális lemaradást. Az ország újjáépítését célzó elképzelések keretében fejlesztenék egyebek között a földgázhálózatot, erre a célra az önkormányzatok több százmillió eurós uniós támogatást pályázhatnak meg az illetékes bukaresti minisztériumtól október végéig. Romániában a háztartások hozzávetőleg egyharmada, mintegy négymillió fogyasztó van rácsatlakozva a gázhálózatra, a villamosenergia-hálózatot több mint kilencmillió fogyasztó használja. Az elmúlt hat évben a gázhálózat bővülési üteme évi 730 kilométer körül alakult, ebben a tempóban Románia nyolcvan év alatt éri utol a jóval kisebb és feleannyi lakossal rendelkező Magyarországot, ahol a földgázhálózat hossza megközelíti a százezer kilométert.

Ludovic Orban román miniszterelnök korábban arról beszélt, hogy egymilliárd eurót fordítanak a következő hét évben uniós alapokból a települések gázelosztó hálózatainak kiépítésére; a cél a gázhálózatra csatlakozott háztartások számának megduplázása.

Bár Romániának jókora gáztartalékai vannak, a lakosság mindössze 35 százalékához jut el a földgáz, emiatt sokan fával vagy más energiahordozóval fűtenek, ami drágább és környezetszennyező. Ehhez képest Magyarországon, amely a földgáztartalékok szempontjából nem mérhető Romániához, a lakosság 90 százaléka részesül a földgázszolgáltatásban

– illusztrálta a viszonyokat a román kormányfő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.