A bárok és éttermek az újranyitást követően világszerte kihívásokkal néznek szembe, miután a pandémia kitörése óta elbocsátott szakképzett munkaerő egy része végleg elhagyta a vendéglátói pályát. Csak az Egyesült Királyságban a foglalkoztatottak mintegy 10 százaléka, 355 ezren fordítottak hátat az ágazatnak alig egy év alatt a brit statisztikai hivatal adatai szerint.
Bár nagyszerű hír a vendéglátóipar számára az, hogy az emberek szeretnének visszatérni az éttermekbe és kocsmákba, mégis beárnyékolja az örömöt az a tény, hogy a vendéglátóhelyek nehezen találnak szakképzett munkaerőt
– nyilatkozta Neil Pattison, a Caterer.com igazgatója a BBC-nek. A munkaerő-közvetítő platform vezetője szerint
a brit teraszok április 12-i megnyitása óta több mint 85 százalékkal nőtt a vendéglátóiparban betöltésre váró álláshelyek száma, jelenleg 22 ezer meghirdetett pozícióra keresnek embert az Egyesült Királyságban.
New Yorkban is hatalmas problémát jelent a munkaerőhiány. A világjárvány kezdete óta rengetegen veszítették el a munkahelyüket, közülük sokan támaszkodnak azóta is az állami támogatásokra. A keleti parti nagyváros július elsejére tervezett teljes újranyitását jelentősen lassíthatja, hogy a korábban vendéglátásban foglalkoztatottak közül sokan még New Yorkba sem akarnak visszatérni – nemhogy a komoly munkaterhelést jelentő belvárosi éttermekbe, bárokba –, hiszen a heti több száz dolláros munkanélküli-segélyből a déli államokban könnyebben meg tudnak élni, mint ahogy a fizetésükből kijöttek az amerikai viszonyok között is drágának számító Nagy Almában – mutatott rá a Bloombergnek nyilatkozó szakértő.
Azok, akik továbbra is a szektorban dolgoznának, tudnak miből válogatni: a nagyvárosok mellett az egyre népszerűbb vidéken is számos munkalehetőség kínálkozik.
De más iparágak is igyekeznek elszipkázni a vendéglátással megszerzett hasznos tapasztalattal rendelkező munkaerőt; sokan helyezkedtek el például az Amazonnál vagy a fellendülő kannabisziparban, ahol egy jó szakács aranyat érhet.
A jól képzett szakemberek pályaelhagyása hazánkban is problémát jelent – derül ki a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetsége (MaReSz) által végzett rendezvénypiaci felmérésből.
Tavaly a rendezvények mintegy háromnegyede elmaradt, és az eddigi foglalások alapján az is biztosnak tűnik, hogy az idén 80 százalékkal kevesebb rendezvényt lehet megtartani, mint a járvány kitörése előtt.
A koronavírus magyarországi megjelenése óta a megkérdezett cégek mintegy 60 százalékánál történtek elbocsátások. A válaszadók harmadánál a leépítések az állomány több mint 40 százalékát érintették, azon belül is csaknem tizedük az alkalmazottak 80 százalékát kényszerült elbocsátani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.