A szélsőséges időjárás, a kiugró energiaigény és a szén felhasználásának korlátozása tripla csapást mért a kínai elektromos hálózatra, számolt be erről a CNN. Az áramhiány akár hónapokig is tarthat, ami a koronavírus utáni kilábalását is hátráltathatja az országnak és a világgazdaságra is negatív hatása lehet.
A hiány az ország több tartományát is érinti, köztük több olyat is, melyek a kínai gazdaság motorjai. Kuangtung, mely a kínai GDP 10 százalékát adja például kénytelen volt az áramfelhasználás korlátozására, melynek következtében több gyárnak is hetente napokra le kell állnia. A hatóságok szerint a korlátozások akár az év végéig is érvényben maradhatnak. Legalább 9 tartomány küzd hasonló problémákkal.
Az ország statisztikai hivatalának szerdai közlése szerint ez hozzájárult a gyári aktivitás növekedésének lassulásához is. Utoljára 2011-ben történt, amikor a magas szénárak és a vízerőművek teljesítményét korlátozó aszály miatt 17 tartományban kellett korlátozni az áram felhasználást. A mostani helyzet is hasonló, köszönhetően a nyersanyagárak járványt követő emelkedésének, amit súlyosbít, hogy az erőművek nem hajlandóak drága szénárak mellett üzemelni az országban elterjedt hatósági árak miatt. Ezt az ország karbon semleges irányba állítása is nehezíti.
Az áramhiány gyakorlatilag minden szektort érint és a globális ellátási láncokat is érzékenyen érintheti. A kuangtungi Chengde New Material, az ország egyik legnagyobb rozsdamentes acélt előállító vállalata termelésének 20 százalékos csökkenésére számít, de hasonló jelentések érkeznek a kulcsfontosságú fémtermelő Jünnan tartományból is. A kikötőkben előforduló dugók tovább fokozzák a problémákat.
Az áramhiány okai között van a villamosság iránti igény 21 százalékos növekedése Dél-Kínában, miközben az ország igyekszik korlátozni a szén felhasználását, mely még mindig az energiatermelés 60 százalékát adja az országban és a vízerőművek működését pedig az aszály akadályozza. A szélsőségesen meleg időjárás a lakossági áramfogyasztást is növeli a légkondicionálókon keresztül. A szénbányák biztonsági vizsgálatára is most került sor, a Kínai Kommunista Párt csütörtöki 100. szülinapja előtt és számos balesetet követően, miközben az ország legnagyobb szénimportőrével, Ausztráliával is kereskedelmi konfliktusba keveredett.
Mindezeknek köszönhetően a hiány fennmaradhat a következő hónapokban, különösen, ha a szokottnál nagyobb meleg tartós marad és Kína nem kíván gyengének mutatkozni az ausztrálokkal kapcsolatos konfliktusában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.