BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túl nagy kontrollt gyakorol a TikTok felett a kínai anyavállalat

A vállat tinédzser felhasználói biztos tudnak azonosulni a szülőkkel kapcsolatos problémákkal

A kínai ByteDance és a leányvállalata, a TikTok között túlságosan szoros az együttműködés, ami adatvédelmi szempontból problémás lehet – derül ki a CNBC összeállításából.

A vállalat több alkalmazottja is panaszkodott, hogy amerikai munkavállalóként kénytelenek a kínai üzleti órákban is rendelkezésre állni, és a TikTok kapcsán a legfontosabb döntések a kínai anyavállalatnál születnek.

Mint ismert a cég alkalmazását Donald Trump volt amerikai elnök is be akarta tiltani, amit ugyan az utóda, Joe Biden visszavont, ez azonban nem jelenti azt, hogy a vállalat fellélegezhet.

A CNBC-nek nyilatkozó volt és jelenlegi TikTok alkalmazottak szerint a határ az alkalmazás és a ByteDance között rendkívül vékony, mint egyikük elmondta, amikor szüksége volt a felhasználók bizonyos csoportjának adataira, azt a cég Kínában működő részétől tudta megszerezni. Az ilyen esetek gyakori előfordulását mások is megerősítették.

Fotó: NurPhoto via AFP

Mint az a TikTok felhasználási feltételeiben is olvasható, a vállalat a felhasználók adatait megoszthatja az anyavállalattal, a leányokkal és egyéb cégcsoporton belüli vállalatokkal. Ez azért lehet problémás, mert a hatályos kínai törvények megkövetelik az ország lakosságától és cégeitől, hogy támogassák az állam titkosszolgálati munkáját.

A legtöbb döntés, legyen az kisebb szerződés vagy fő stratégiai irány annak a témája, szintén Kínában, az anyavállalatnál születik, ahogy a termékfejlesztés is az ázsiai országban zajlik. A két cég közötti határok átjárhatóságát az is jelzi, hogy több alkalmazott mind a két céghez tartozó e-mail címmel is rendelkezik. A TikTok áprilisban kinevezett vezérigazgatója, a szingapúri Shouzi Chew a ByteDance-nél betöltött pénzügyi igazgatói pozícióját is megtartotta kinevezése után. 

A kínai kapcsolat propaganda célokra is használható vagy éppen cenzúrával is járhat, mint ahogy a múltban járt is az utóbbival. A cenzúrával kapcsolatos botrány után azonban a cég a helyi piacokra optimalizált, helyi moderációs politikát fogadott el. A másik veszély a felhasználók által készített anyagokkal lehet, hiszen a tinédzser korban készített, akár nem is publikált videók később, felnőtt korban pozícióba kerülő felhasználók életére vethetnek árnyékot. Fontos különbség a szintén számos adatot gyűjtő amerikai és kínai vállalatok helyzete között, hogy az állammal szemben a kínai vállalatok nem fellebbezhetnek.

Ugyanakkor az amerikai cégek sem szentek, a nagy amerikai technológiai cégek adatkezelési gyakorlatát is számos támadás éri és konzervatívok gyakran szoktak az elérésük korlátozására panaszkodni, de nagy vihart kavart az is amikor a Twitter és a Facebook letiltotta Donald Trump fiókját a január 6-i puccskísérletet követően.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.