BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egekbe szöktek az építőanyagárak a szomszédban is

A román kormány törvénymódosítással igyekszik rendezni az építőipari alapanyagárak átlagosan 40 százalékos emelkedése miatt előállt helyzetet, lehetővé téve a megbízási szerződések módosítását. A drágulás már az infrastrukturális projektek teljesítését is veszélyezteti.

Bár az ágazat képviselői néhány hónapja folyamatosan küldik a vészjelzéseket, a bukaresti kormány csak most próbál valamelyest segíteni az elszálló árak miatt bajba jutott építőiparnak. 

A román jobbközép kormány nem a magyar receptet alkalmazza, vagyis az exportstop bevezetését és a piaci szereplők elszámoltatását, extraprofitjuk lefölözését, hanem a közbeszerzési törvény módosítására készül annak érdekében, hogy az építőanyagok jelentős drágulása miatt korrigálni lehessen a megállapodásokban foglalt vállalási összegeken. 

Fotó: AFP

Ludovic Orban, a hárompárti koalíció vezető erejét adó román liberális párt, egyben a bukaresti képviselőház elnöke elmondta, lehetőséget teremtenek a közpénzből finanszírozott építőipari beruházásoknál a szerződések aktualizálására, tekintettel a mostani drámai árrobbanásra. A politikus elismerte, hogy kormányzati beavatkozás híján számos kivitelező képtelen lenne befejezni a vállalt beruházást, miután előzmény nélküli mértékben nőtt többi között a vasbeton, a faanyag, a réz, a kavics ára. A körvonalazódó intézkedés mögött az áll, hogy ágazati szereplők egy ideje arra figyelmeztetnek: felfüggesztik a közbeszerzéseken elnyert infrastrukturális munkálatok végrehajtását az árrobbanás következtében.

Romániában átlagosan 40 százalékkal emelkedtek az építőipari alapanyagárak az elmúlt hónapokban, és akad olyan termék – elsősorban a faanyagok körében –, amelynek az ára megduplázódott. 

Az építőipari vállalatokat tömörítő szövetség kimutatása szerint a polisztirén hablemez 50, a pvc cső 25, a horganylemez 45, a kavics 50, a homok 40, az aszfalt 30, a vasbeton 30, a gázolaj pedig 18 százalékkal drágult. Nemigen akad szektor, amelyet ne befolyásolna az árak nagy léptékű emelkedése, hiszen gyakorlatilag minden alapanyag ára elszállt, amit tetéznek a beszerzés és a kiszállítás terén tapasztalható nehézségek is. „Ha egy munka értékének 50 százalékát az alapanyagok teszik ki, akkor azok drágulását tekintetbe véve a költségek átlagosan 20 százalékos emelkedéséről beszélhetünk. Ekkora pluszköltséget senki nem képes magára vállalni, következésképpen a szerződéseket lehetetlen végrehajtani – szögezte le Cristian Erbasu, a romániai építőipari munkáltatók szövetségének vezetője.

Fotó: Daniel MIHAILESCU / AFP

Az építőipar gondjait már csak húzóágazat jellege miatt is kiemelten fontos kezelni. A pandémia ellenére az építkezések volumene tavaly 16 százalékkal bővült 2019-hez képest. Az ágazat képviselői számára különös nehézséget okoz a két-három éves határidővel vállalt állami megrendelések finanszírozása. Veszélybe kerülhetnek a nagyobb infrastrukturális beruházások is. Útépítésre szakosodott cégek illetékesei kiszámolták, hogy jelenleg több mint 270 ezer euróval kerül többe 30 kilométernyi útszakasz kiépítése, mint egy évvel ezelőtt. Ugyanakkor ingatlanfejlesztők arra figyelmeztetnek, hogy az árak elszabadulása az ingatlanok – elsősorban az új építésű lakó- és irodaházak – számottevő drágulását, a befektetők szempontjából pedig a haszonkulcs zsugorodását vonja maga után.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.