Több tőkét kell fektetni a klímaváltozás lassítását célzó technológiák kifejlesztésébe, és ez jelentős szerepet játszana abban is, hogy a globális gazdaság kilábaljon a koronavírus-járvány okozta válságból – állítja Charles Dumas, a brit székhelyű TS Lombard befektetési kutatócég vezető közgazdásza. Ezen a téren a tettek eddig lassan követték az ígéreteket, most azonban van esély a változásra annak köszönhetően, hogy a kormányok világszerte hatalmas összegeket öntenek a gazdaságok talpra állításába. A termelés felpörgetésében alapvető szerepet játszik az energetika, és ezen a téren az előny egyértelműen a fenntartható forrásoknál van, hiszen a nap- és szélerőművek által termelt energia előállításának költségei folyamatosan csökkentek az elmúlt tíz évben, míg a gáz- és széntüzelésűé nagyrészt változatlan maradt.
Ez azt jelenti, hogy 2030-ra a megújuló energia ára fele akkora lesz, mint a szén- és gázalapúé
– mondta Dumas a CNBC-nek, és ennek köszönhetően könnyebben elérhetővé válik a zéró kibocsátási cél.
Ehhez azonban a kormányoknak a prioritások közé kell emelnie azokat az infrastrukturális és technológiai befektetéseket, amelyek révén megoldhatóvá válnak a fenntartható energiatermelés jelenlegi problémái, az időszakosság, illetve a megtermelt energia tárolása és eljuttatása a felhasználás helyére. A megújuló energiaforrásokba való befektetés ráadásul még egy haszonnal járna:
jelentős mennyiségű munkaerőigényes álláshelyet hozna létre, ami szintén a kormányok prioritásai közé tartozik a válság utáni időszakra.
A klímaváltozás pedig az utóbbi hetekben egyre nyilvánvalóbb. A hétvégén újabb heves esőzések és azt követő áradások pusztítottak Belgiumban és az Egyesült Királyságban. A BBC beszámolója szerint hétfőn két kelet-londoni kórház is azt kérte a betegektől, hogy maradjanak távol, mert a víz elöntötte a sürgősségi osztályokat, az egyik intézményben áram sem volt, és evakuálni kellett száz fekvőbeteget. A brit főváros tűzoltósága több mint ezer segélyhívást regisztrált. Belgiumban a meteorológusok figyelmeztettek, hogy szerdáig újabb heves zivatarok és áradások jöhetnek, alig két héttel az előző hasonló természeti katasztrófa után, amely az országban és a szomszédos Németországban 210 halálos áldozatot követelt, és több milliárd eurós anyagi kárt okozott. Az elmúlt hetekben áradások voltak Kínában, 49 Celsius-fokos hőmérsékletet mértek Kanadában, trópusi hőséget Finnországban és Írországban. Szibériában lángolt a tundra, az Egyesült Államokban pedig az erdők a rekord mértékű szárazság miatt, amely Brazília egy részét is sújtja. A tudósok ugyan régóta figyelmeztettek, hogy szélsőségessé válhat az időjárás a felmelegedés miatt, de az még őket is meglepte, hogy az extrém jelenségek ilyen gyorsan bekövetkeztek.
Nem annyira a klímaváltozás történik gyorsabban a vártnál, a felmelegedés üteme megegyezik azzal, amit évtizedekkel ezelőtt előre jeleztek. Inkább a tény aggasztó, hogy egyes hatásai nagyobbak annál, mint amit a tudósok jeleztek
– idézte a Reuters Michael Mannt, a Pennsylvaniai Állami Egyetem klímakutatóját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.