BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jackson Hole-ban felperdülhetnek a dobok

A jegybankárok nagy izgalommal várt Jackson Hole-i találkozóján az eddigieknél is határozottabb jelzéseket adhat a Federal Reserve, hogy hamarosan megkezdi a válságkezelő rekord monetáris lazítás visszavonását.

Az augusztus 26-28 közt tartandó fórum természetesen nem helyettesíti a Fed Nyíltpiaci Bizottságának (FOMC) ülését: el itt semmit nem döntenek. A kommentárokból azonban többé-kevésbé kirajzolódhat a kép arról, milyen döntések várhatók az FOMC szeptember 21-22-ei ülésén, és már a jóslatok is átrendeződést idézhetnek elő a világpiacok számos szegmensében. 

A kötvény-, deviza, részvény- és árupiacok figyelme is a wyomingi Jackson Hole irányába fordul a hét második felében. 

Hasonlóképpen árfolyamokat megbolydító hatása lehet, ha a szimpózium nem erősíti meg azokat a szárba szökött várakozásokat, hogy a Fed már a szeptemberi ülésen bejelentheti, mikor, milyen ütemben és összetételben kezdi el visszanyesni pénzbőség-teremtő rekord jelzálogpapír- és államkötvény-vásárlásait. Hiába spekulálnak erről a piacokon már az év eleje óta, és hiába szerepel a kérdés az amerikai gazdaság újjáéledésének láttán hónapok óta a Fed napirendjén, a helyzet még messze nem egyértelmű. Kitűnően illusztrálja a dilemmát a szervező kansasi Fed pénteki bejelentése arról, hogy a szimpóziumot a koronavírus delta variánsának felgyorsult terjedése miatt online formában rendezik meg a várt személyes találkozás helyett.

Fotó: Bloomberg

Az első Fed kamatemelést a gazdasági növekedés beindulása és az infláció megugrása ellenére is legkorábban 2022-re várják a bank döntéshozói és az elemzők, de már a havi 120 milliárd dollár értékű kötvényvásárlások lassítása is tovább erősíthetné a dollárt, és hatna a többi piacra is.

A Fed a sokkszerű piaci reakciókat megelőzendő, az elmúlt hónapokban többször is megnyugtatott, hogy jó előre fel fog készíteni a mennyiségi lazítás visszafogására,  ugyanakkor arra is vigyázott, hogy a piacok ezt ne szigorításként fogják fel, hanem továbbra is gazdaságösztönzésnek, aminek enyhül az intenzitása. A bank július végi ülésének a napokban közzétett jegyzőkönyve megerősítette: a döntéshozók alapvárakozása, hogy erre a lépésre még az idén sor kerül. A Feden belül a nyilatkozatok szerint már hetek óta erősödnek az aggodalmak, hogy a keresleti oldalt támogató klasszikus pénzteremtés az inflációt ugyan feljebb tolja, ugyanakkor a szállítási láncok akadozása miatt fellépő kínálati hiányosságokat nem képes hatékonyan kezelni. 

A kevésbé laza politikát indokolhatja, hogy az egyes szektorokban alapanyag- és munkaerőhiánnyal küszködő gazdaságban lehetnek tartós tényezők is az infláció megemelkedése mögött.

Az eddigi nyilatkozatok fényében ez nem aggasztotta erősen a Fedet: bár az infláció az öt százalékot is elérte, a két százalékos célt átlagban, hosszú távon kell elérniük. A kötvényvásárlások lassítása feltételéül azt szabták, hogy jelentősen javuljon a gazdaság, azaz a munkaerőpiac.  A javulás tényét az elmúlt hónapokban elismerte a Fed, a Jackson Hole-i szimpózium pedig arra vethet több fényt, mennyire tartják máris "jelentősnek" a javulást, többek közt az elnök Jerome Powell, aki eddig nem volt a politikaváltást sürgetők között. 

Az amerikai gazdaság ismét erőteljesen növekszik, de azért nem egyértelmű a kép. A munkanélküliség még mindig jelentős, de a munkahelyek száma már magasabb.

Ugyanakkor évtizedek óta a leghosszabbak a szállítási idők, és a túlfűtöttség jelei már a fogyasztói bizalmi indexekben is megjelentek: arra a kérdésre, hogy most van-e itt az ideje házat vásárolni, a nyolcvanas évek óta nem mondanak olyan alacsony arányban igent a fogyasztók, mint most - írták jegyzetükben a Nordea elemzői. Eközben igen erős felhajtóerő hat a bérekre. A mérleg másik serpenyőjét azonban jelentős kockázatok nehezítik. Ezek közül a legsúlyosabb, hogy miközben a vakcinázás lelassult, a Covid-19 delta variánsa legalábbis egyes tagállamokban gyorsulva terjed, például Florida rekord hullámmal szembesült. Figyelmeztető jel lehet a Michigan bizalmi index csökkenése, a Google mérte amerikai lakossági mobilitási adatok is elérhettek a csúcshoz, miközben külföldről - főképp Ázsiából is jelek érkeznek, hogy az újraéledt növekedés túlhaladhatott már a leggyorsabb szakaszán. Jay Powelléknak bőven van min törni a fejüket, a kérdés, hogy Jackson Hole-ig jutnak-e konklúzióra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.