A lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) pártnak szerda este mégis sikerült átnyomnia a médiareformról szóló törvényjavaslatot, amely a kritikusok szerint a jobboldali kormányt kritizáló amerikai tulajdonú hírtévé, a TVN24 ellehetetlenítésére irányul.
Mindez azt követően történt, hogy a médiatörvény módosításával kapcsolatos nézeteltérések miatt szerdán az Egyetértés párt kilépésével összeomlott a lengyel kormánykoalíció, és a kormányzó pártok formálisan elveszítették többségüket a lengyel parlament alsó házában, a szejmben. A hatalom megtartásának nehézségére utalt, hogy a kormány szerdán délután elvesztett egy fontos eljárási szavazást, így az ellenzéknek sikerült elfogadtatnia azt az indítványt, hogy a médiatörvényről szóló parlamenti döntést szeptember 2-ra elnapolják.
Azonban később formai hibára és arra hivatkozva, hogy a szavazás eredménye „jogos kétségeket vetett fel”, Elzbieta Witek házelnök újbóli szavazásra bocsátotta a témát, amely másodjára szűk többséget kapott. Az eredmény azt mutatja, hogy a PiS vezette frakció képes keresztülvinni legalább egyes tervezeteit a parlamentben: sikerült elérniük, hogy az Egyetértés öt képviselője továbbra is a kormányoldalon, a tervezet mellett tegye le a voksát, és meggyőzték Paweł Kukiz egykori rockzenész által vezetett populista Kukiz´15 párt három tagját, valamint két független honatyát is.
Kukiz´15 három képviselője a második szavazás után azt állította, hogy eredetileg csak tévedésből szavaztak az elnapolás mellett.
Az ellenzék szerint az ismételt szavazás jogellenes.
A szejm által elfogadott törvényjavaslat most a szenátushoz kerül, ahol az ellenzék szűk többséggel rendelkezik, és valószínűleg elutasítja azt. A demokratikus többség a szenátusban soha nem fogja jóváhagyni a kormánytól független média elleni támadást – írta Tomasz Grodzki, a szenátus elnöke a Twitteren a szavazás után. Ha a szenátuson nem megy át a javaslat, akkor az visszakerül a szejmhez, ahol ez után már abszolút többség kell az elfogadásához, amit viszont biztosan nem tud megszerezni a kormányoldal.
Varsó és Washington között jelentős feszültségeket szült a médiatörvény módosításának terve,
és az amerikai fél azonnal reagált annak alsóházi elfogadására. Antony Blinken amerikai külügyminiszter nyilatkozatában kijelentette, hogy Washingtont erősen aggasztja a törvénymódosítás, amely a legnézettebb független hírtévét, és egyben az egyik legnagyobb amerikai befektetést célozza. A jogszabály veszélyezteti a média szabadságát és közvetve veszélyt jelenthet az Egyesült Államok más lengyelországi befektetéseire is, ezzel pedig alááshatja Lengyelország erős befektetési légkörét.
A Reuters becslése szerint a TVN24 több mint egymilliárd dolláros amerikai befektetés Lengyelországban. Lengyel üzleti körökben ezért komoly aggodalmakat szül, hogy a lépés lehűti a két ország közötti gazdasági kapcsolatokat. Ezek után nagyon valószínű, hogy mielőtt bármely amerikai vállalat egyetlen dollárt befektet Lengyelországban, tízszer meggondolja azt – figyelmeztetett Maciej Witucki, a lengyel Lewiatan-csoport vezetője.
Amerikai részről mind a törvényhozó, mind a végrehajtó hatalom egyértelművé tette Varsó számára, hogy a törvénymódosítás esetleges végrehajtása komoly következményeket von maga után a lengyel–amerikai kapcsolatokban. Ha a lengyel fél az egyértelmű üzenetek ellenére sem keresi a kompromisszumot, azt Washingtonban könnyen úgy értelmezhetik, hogy a PiS már nem törődik a jó kapcsolat fenntartásával. A lengyel sajtóban emellett olyan hírek is megjelentek, hogy az Egyesült Államok fontolóra veheti a Lengyelországban állomásozó csapatai egy részének Romániába való áthelyezését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.