A kormányzat 4 napos munkahetet vizsgáló tesztprogramjának kiterjesztését sürgeti az Institute for Public Policy Research (IPPR) skót szervezete – írja a Bloomberg. A legnagyobb brit, progresszív think tank javaslata emlékeztet arra, hogy a skót kormány azt ígérte, hogy a járványt követően másképp fog működni a gazdaság.
A think tank kiemeli, hogy a fizetés csökkenésével nem járó négy napos hét támogatottsága kiemelkedően magas a társadalom minden csoportjában és a munkavégzés szervezése során a gazdaság számos innovatív lépésre kényszerült a munkaszervezés területén. Az IPPR javaslata szerint a már meglévő, egyelőre az irodai dolgozókat érintő tesztprogramot érdemes lenne a gazdaság minél több szektorára kiterjeszteni.
Mindez segíthetné az átmenetet egy olyan gazdaság irányába, mely a jólét mellett a jóllétet is figyelembe veszi. A lépés segítheti az egyének jóllétének növekedését, csökkentheti a szakadékot a teljes és részmunkaidős pozíciók között és segítheti a fizetetlen, háztartási munka egyenlőbb elosztását is, ráadásul nemzetközi tapasztalok alapján akár a termelékenységet és az innovációt is növelheti.
Azonban a javaslat egyelőre csak a tesztprogram kiterjesztésére vonatkozik, a szervezet szerint a kormánynak mintegy 20 ezer alkalmazottat kellene bevonnia a kísérletbe, ám ezeket fontos lenne a gazdaság minél több részéből összeszedni, az irodai mellett a fizikai vagy a több műszakban dolgozók körére is kiterjeszteni, továbbá az egészségügyi és vendéglátásban alkalmazottak körére is kiterjeszteni.
A négynapos munkahét az utóbbi időben egyre több helyen merül fel alternatívaként, legutóbb az izlandi kísérlet sikeréről mi is beszámoltunk, de az Egyesült Államokban a kongresszusban is benyújtottak egy ezt célzó törvényjavaslatot, de még a Wall Street Journal is közölt írást a témában, míg Svédországban a 6 órás munkanappal kapcsolatban történtek kísérletek. A magánvállalatok közül az Unilever próbálkozott a négynapos munkahét bevezetésével.
A legtöbb országban persze továbbra is a teljes munkaidős állás heti 40 órát jelent, de például Franciaországban a teljes állás is mindössze heti 35 órát tesz ki. Ugyanakkor bizonyos iparágakban és pozíciókban a 40 óra sem elegendő, mint például a befektetési bankok esetében, ahol a kezdő bankároktól gyakran a 40 órát jóval meghaladó jelenlétet várnak el, de Elon Musk is gyakran beszél arról, hogy 40 óra munka kevés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.