Három, az Egyesült Államokban dolgozó tudós, a kanadai születésű David Card, az amerikai születésű Joshua D. Angrist és a holland születésú Guido W. Imbens kapták idén a közgazdasági Nobel-díjat a nem szándékolt kísérletekből, az úgynevezett „természetes kísérletekből” levont következtetésekkel kapcsolatos munkájukért – jelentette be hétfőn a Svéd Királyi Tudományos Akadémia.
A díj egyik felét David Card, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem munkatársa kapta, míg a másik felén Joshua Angrist, a Massachusetts Institute of Technology és Guido Imbens, a Stanford Egyetem munkatársa osztozott.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerint ők hárman teljesen átalakították a gazdaságtudományok empirikus munkáját.
Card tanulmányai a munkagazdaságtan kérdéseiről, valamint Angrist és Imbens módszertani hozzájárulása megmutatta, hogy a természetes kísérletek gazdag tudásforrást jelentenek – mondta Peter Fredriksson, a gazdaságtudományi bizottság elnöke. Kutatásaik jelentősen javították a kulcsfontosságú ok-okozati kérdések megválaszolásának képességét, ami nagy hasznára vált a társadalomnak.
A többi Nobel-díjjal ellentétben a közgazdasági díjat nem Alfred Nobel végrendeletében, hanem a svéd jegybank alapította az ő emlékére 1968-ban, és a Svéd Tudományos Akadémia ítéli oda.
Idén tízmillió svéd korona (mintegy 356 millió forint) pénzjutalommal jár a díj.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.