Újabb dollárkötvények utáni hozam kifizetését mulasztotta el a China Evergrande kínai ingatlanfejlesztő csoport, három héten belül már a harmadikat, felerősítve azokat a félelmeket, hogy más ingatlanfejlesztők is bajba kerülhetnek. A második legnagyobb kínai ingatlanfejlesztőnek összesen 148 millió dollárt kellett volna kifizetnie közép-európai idő szerint kedd reggel hat óráig a következő három év áprilisában lejáró kötvények után, ám ez nem történt meg — értesült a Reuters hírügynökség több kötvénytulajdonostól.
Szeptember utolsó napjaiban 83,5 millió, majd 47,5 millió dollár kamat folyósítása maradt el.
A vállalatnak a határidő lejárta után még 30 nap türelmi idő áll rendelkezésére, hogy kifizesse a kamatokat, vagy különben törlesztési csődbe megy.
A világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője 305 milliárd dollárral tartozik hitelezőinek, és kifogyott a készpénzből. Az Evergrande tetemes adósságából a külföldiek részesedése nagyjából 20 milliárd dollárt tesz ki.
Egyes befektetők attól tartanak, hogy ha fizetésképtelenné válik és összeomlik a vállalat, az megrengetheti a kínai pénzügyi rendszert, és hatása tovaterjedhetne az egész világra.
Más kínai ingatlanfejlesztőknek 92,3 milliárd dollárt kell visszafizetniük jövőre lejáró kötvényeik után.
További csődökre számítunk, ha a likviditási problémák nem javulnak jelentősen
— írta a CGS-CIMB szingapúri brókercég egy jegyzetben, hozzátéve, hogy a gyengébb hitelminősítésű fejlesztők nehezen jutnak újabb hitelekhez.
Az Evergrande, majd a sencseni székhelyű Fantasia csoport után újabb ingatlanfejlesztők, a kisebbek közé tartozó Modern Land és a Sinic sem tudja kifizetni az októberben esedékes kamatokat.
A Modern Land hétfőn azt kérte a kötvénytulajdonosoktól, hogy az októberben esedékes kamatokat hadd fizethesse ki három hónap múlva. A Sinic pedig annyit közölt, hogy a jövő héten valószínűleg nem tud fizetni.
Ámbátor a figyelem alapvetően a kínai ingatlanfejlesztők dollárban fennálló adósságának törlesztésére irányul, a piaci mutatók arra engednek következtetni, hogy erősödnek a dominóhatással és a gazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos félelmek.
A piaci szereplők szerint azonban az eladási hullám egyelőre a kockázatosabb vállalatok kötvényeire korlátozódik.
A China Evergrande a hitelből való építkezés üzleti modelljének megtestesítője, és hónapokkal ezelőtt került nehéz helyzetbe annak nyomán, hogy a kormány már jó ideje szigorítja az ingatlanszektor szabályozását az adósságállomány és a spekuláció növekedésének megfékezésére. A vállalatnak dollármilliárdokban mérhető eszközöket kellett értékesítenie, hogy megfeleljen az új hitelezési előírásoknak. Azóta, hogy Peking 2017-ben elkezdte szorosabbra fonni az ingatlanszektor pénzügyi ellenőrzését, kisebb ingatlanfejlesztő vállalatok százai mentek csődbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.