A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, Kristalina Georgieva arra figyelmeztette a politikai döntéshozókat, hogy kerüljék el a digitális gazdaság balkanizálódását, mert azzal jelentős gazdasági visszaesést kockáztathatnak – számolt be róla a Business Standard.
A világ hamarosan egy "digitális berlini fallal " nézhet szembe, amelynek során az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína eltérő technológiai szabványokat vezet be – írta körül a mindenkire leselkedő veszélyeket Georgieva a párizsi székhelyű OECD ülésén tett felszólalásában.
Egy ilyen helyzetet azért tart különösen veszélyesnek a bolgár közgazdász, mert a széttagolt digitális gazdaság arra kényszerítheti a szegényebb országokat, hogy válasszanak oldalt, ez pedig magasabb árakhoz, az innováció és a szolgáltatások csökkenéséhez vezethet. Georgieva jóslata szerint
mindez a globális GDP 3-6 százalékos csökkenésével járhat együtt.
Ráadásul ez a forgatókönyv a mai technológiai óriáscégek dominanciáját is növelheti, és megnehezítheti a kisebb, innovatív vállalatok versenyét.
A Georgieva a pandémia kedvezőtlen hatásairól sem feledkezett meg. Kiemelte, hogy a Covid-19-járvány alatt, és nem egyszer arra adott válaszként a versenyellenes tendenciák felerősödése középtávon 1 százalékkal csökkentheti a fejlett gazdaságok GDP-jét.
Az IMF első embere három szakpolitikai intézkedést javasolt a kormányoknak a túlzott piaci erő megfékezésére: fokozottabb fúziókontrollt és felvásárlási felülvizsgálatokat; a munkavállalók mobilitását akadályozó munkaügyi korlátozások visszaszorítását; valamint az adatok hordozhatóságára és az interoperabilitásra (a különféle informatikai rendszerek együttműködésére) vonatkozó szabályok javítását és a digitális gazdaságra igényeihez igazított aktualizálását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.