Megemelte a globális olajkeresletre vonatkozó előrejelzését 2022 első negyedévére a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) hétfőn, mivel az omikron vírusvariáns csupán enyhe fékező hatást fejt ki a szervezet szerint. Az egész jövő éves növekedési prognózist viszont változatlanul hagyták.
Az OPEC szokásos havi jelentésében közölte, hogy 2022 első negyedévében átlagosan 99,13 millió hordó/nap (bpd) olajkeresletre számít, ami 1,11 millió hordó/nappal magasabb múlt havi előrejelzéséhez képest.
A korábban 2021 negyedik negyedévére várt fellendülés egy része 2022 első negyedévére tolódott át, amit 2022 második felében egy stabilabb fellendülés követhet
– áll a jelentésben.
Hozzátették, az omikron hatása az előrejelzések szerint enyhe és rövid életű lesz, hiszen a világ már jobban felkészült a COVID-19 és a vele kapcsolatos kihívások kezelésére.
Mint ismeretes az OPEC és az Oroszország által vezetett szervezeten kívüli országok (OPEC+) fokozatosan oldja fel a tavaly bevezetett rekord mértékű kibocsátáscsökkentést. December elején jelentették be, hogy januárban is tartják a kitermelés havi 400 ezer hordó/napos emelési ütemét. Ettől még a koronavírus új hulláma sem tántorította el a szervezetet.
Novemberben egyébként átlagosan 1,74 dollárral, azaz 2,1 százalékkal, 80,37 dollár/hordóra csökkentek az azonnali árak és hasonló ütemben gyengültek a határidős jegyzések is az omikron-vírusvariáns megjelenésével kapcsolatos aggodalmak közepette, valamint a gázpiaci válság enyhülése következtében.
Az utóbbi körülmény közvetetten hatott az olaj jegyzésére, mivel a drága földgáz miatt korábban az erre műszakilag alkalmas erőművek sorozatosan álltak át gázolaj-üzemelésre, ami most alábbhagyott. Ázsiában, Európában és Amerikában visszaesett szinte valamennyi közepes- és nehézolaj-fajta ára az elmúlt hónapban.
Az OPEC átlagos referencia spot ára (ORB) eközben január elejétől november végéig számítva az előző év azonos időszakához mérten 70 százalékkal, 69,5 dollárra emelkedett.
Novemberben a Brent 3,5 százalékkal, 80,85 dollárra, míg a WTI 3,2 százalékkal, 78,65 dollárra gyengült, így átlagosan 33 centtel tovább szűkült Brent/WTI-marzs.
Az árak eróziójához hozzájárult, hogy a múlt hónapban a fedezeti alapok és más pénzügyi befektetők is növelték eladásaikat, így a Brenthez és a WTI-hez kapcsolódó spekulatív nettó pozíciók együttesen a legalacsonyabbra estek 2020 novembere óta. A határidős árak minden jelentős piacon alulmúlták az azonnali árakat (backwardation), és november második felében számottevően nőtt a határidős árak elmaradása.
Az OPEC-en kívüli termelők kínálata idén 0,7 millió hordó/nappal 63,7 millió hordó/napra nőtt, jövőre pedig további 3 millió hordó/nappal emelkedhet. Ehhez az amerikai palaolaj-termelők napi 600 ezer hordós bővüléssel fognak várhatóan hozzájárulni.
Az OPEC kitermelése ugyanakkor novemberben napi 300 ezer hordóval napi 27,7 millió hordóra gyarapodott, ami elsősorban a szaúdi és az iraki termelés növekedésének, valamint a korábbi nigériai leállás feloldásának köszönhető. A szervezet termelte ki a világ olajkibocsátásának 28,2 százalékát. A jelentés szerint az OPEC-nek elegendő mozgástere van, hogy a novemberi szinthez képest tovább növelje a kitermelést.
A globális fogyasztás 2022 harmadik negyedében lépheti át újra a napi 100 millió hordót, ami utoljára 2019-ben fordult elő. A jelentés közzétételét követően nem mutatott nagy kilengést az olaj jegyzése a világpiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.