Működik ma a szokott összefüggés, veszik a dollárt a Federal Reserve ülése előtt, és eladják a forintot: a magyar fizetőeszköz több mint fél százalékot gyengülve az euró ellenében a 370-es pszichológiai szintet is áltlépte, miközben a dollár az utóbbi hetekben kerülgetett 1,13-as szint helyett az 1,125-öt kóstolgatja, a másfél éves csúcsokhoz közelítve.
A forint számára is kulcskérdés, hogyan mozog majd a Fed-ülést követően a dollár. Az utóbbi erősen függ attól, megfelel-e a Fed a várakozásnak - netán túl is teljesíti -, hogy még keményebb inflációellenes hangnemet üt meg, folytatva a pénzbőség szűkítését. Túlteljesítés esetén még tovább szaladhat a dollár, ami a forintra még nagyobb eladói nyomást helyezhet. Persze a devizapiac nem könnyen kiszámítható és ingatag: az is előfordulhat, hogy amikor megérkezik a várt szigorítás, sok befektető visszafordítja korábbi dollárvételi pozícióját. Az izgalom garantált.
A Fed hazai idő szerint este 8-kor jelenti be döntéseit, majd fél 9-kor sajtótájékoztatót tart a bank elnöke, Jerome Powell, és a bank közzéteszi friss gazdasági előrejelzéseit is.
Az infláció emelkedése az Egyesült Államokban is óriási felbolydulást okoz, akárcsak Európában, sőt a Fed döntéshozói sokkal erőteljesebben reagáltak rá, mint az Európai Központi Bank, amely továbbra is átmenetinek tartja az árakat felturbózó tényezőket, főleg az energiaárak elszállását, illetve a kínálati láncok akadozásait. Az EKB holnap dönt a maga kötvényvásárlásai jövőjéről, a Fed azonban már a múlt hónapban elkezdte visszafogni a maga pénzbőség-teremtő programját, és ennek a folytatására lehet számítani ma is.
A nyomás a Feden, hogy most már tegyen valamit erőteljesebben az áremelkedések ellen óriási, miután novemberben 6,8 százalékra emelkedett az éves fogyasztói árindex, ami 1982 óta a legmagasabb, a termelői árak éves növekedése pedig már megközelíti a 10 százalékot is. A Fedre nehezedő nyomást jól tükrözi, hogy a kedden kezdődött kétnapos kamatülést dörgedelmes szerkesztőségi cikkben "üdvözölte" a mértékadó konzervatív napilap, a Wall Street Journal, amely arról szól, hogy Amerika keményen megfizeti az árát annak, hogy a jegybank és Jerome Powell - akit Joe Biden elnök újabb ciklusra jelölt a Fed élén - késlekedtek az inflációval való szembeszállásban. A liberális New York Times pedig arról közölt felmérést, kit aggaszt leginkább Amerikában az infláció felszökése: az időseket, a szegényebbeket, a délieket és a képzetlenebbeket. Ha én lennék a Fed, aggódnék a hat százalék fletti inflációs várakozások miatt - idézte a liberális lap Narayana Kocherlakota közgazdász professzort, a minneapolisi Fed volt elnökét.
Amennyiben a Fed folytatja kötvényvásárlási programja kivezetésének a gyorsítását, előbb kezdődhet meg rekord alacsony kamatainak emelése is. A mai ülés talán legizgatottabban várt fejleménye, megmarad-e a Fed-döntéshozók "dot plot" előrejelzéseiben az a várakozás, hogy jövőre egyszer már kamatot emel a bank. Ha marad, az csalódást okozna - mivel a várakozás az, hogy hozzáadnak még egyet -, és minden bizonnyal a dollár gyengüléséhez vezetne, ami viszont támogatást adhatna a feltörekvő piaci devizáknak, így a forintnak. A piaci várakozás szerint a Fed pénzbőség-teremtő kötvényvásárlási programja március végén érhet véget. A Bloomberg Economics szerint a személyes fogyasztási (PCE) árindexre a Fed 2,2 százalékról 2,5 százalékra emeli előrejelzését a jövő évre, de például a NatWest közgazdásza, Kevin Cummins 2,7 százalékot vár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.