Az amerikai kiskereskedelmi forgalom a vártnál kisebb mértékben nőtt novemberben, ami feltehetőleg az előző havi ugrásszerű növekedés következménye. Az amerikaiak ugyanis idén a megszokottnál korábban kezdték meg az ünnepi vásárlást, hogy biztosan hozzájussanak a termékekhez, és karácsony előtt ne kelljen többet fizetniük értük.
A kiskereskedelmi forgalom 0,3 százalékkal nőtt novemberben az egy hónappal korábbihoz képest, az októberberi 1,8 százalékos bővülést követően, és elmaradt a 0,8 százalékos növekedésre vonatkozó piaci várakozásoktól. Ez volt a negyedik egymást követő hónap, amikor az eladások növekedtek. Gyarapodtak a bevételek az építőanyag- és kerti felszerelések kereskedőinél, az élelmiszer- és italboltoknál, a benzinkutaknál, a ruházati boltoknál, a sportcikk-, hobbi-, hangszer- és könyvesboltoknál, valamint az éttermeknél és bároknál is. A tavalyi év azonos időszakához képest 18,2 százalék volt a forgalom növekedése.
Ugyanakkor az autók, a benzin, az építőanyagok és az élelmiszeripari szolgáltatások nélkül a kiskereskedelmi forgalom 0,1 százalékkal csökkent az októberi 1,8 százalékos gyorsulás után. Ezek az úgynevezett mag-kiskereskedelmi eladások felelnek meg leginkább a bruttó hazai termék fogyasztói kiadási összetevőjének.
A kormányok a járvány miatt a világon sok helyen segélyeket utaltak a lakosságnak, felpörgetve a keresletet, ami megterhelte az ellátási láncokat. Az emiatt keletkezett áruhiány – a gépjárművektől kezdve a bútorokon át az elektronikai cikkekig – inflációt generáltak.
Az Egyesült Államokban a fogyasztói árak novemberben jelentősen, 0,8 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest, míg az éves infláció 6,8 százalékos, 1982 júniusa óta a legmagasabb volt.
A kiskereskedelmi forgalom szerény növekedése valószínűleg nem változtat azon a véleményen, hogy a gazdaság újra lendületbe jött a harmadik negyedévben bekövetkezett lassulás után, amelyet a delta-variáns és az ellátási láncok zavarai váltottak ki. A harmadik negyedévben a gazdaság évesített növekedése 2,1 százalékos volt, de az idei év egészében ezzel együtt is elérheti a 8,7 százalékot a növekedés. Ezért várható, hogy a Federal Reserve (Fed) a szárnyaló infláció miatt felgyorsítja a havi kötvényvásárlások mennyiségének csökkentését, megteremtve a lehetőségét, hogy a jövő évben az eddig tervezettnél korábban indulhasson a kamatemelési ciklus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.