Az Egyesült Államokban nagy meglepetést keltve 467 ezerrel nőtt a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban foglalkoztatottak száma januárban, a piaci által várt 150 ezres növekedésnél sokkal nagyobb mértékben. Emellett a decemberi növekményt is jelentősen felfelé módosították a korábbi 199 ezerről 510 ezerre. Bár a munkanélküliségi ráta eközben kis mértékben emelkedett, a decemberi 3,9-ről 4 százalékra, és kissé meghaladta a piac által várt 3,9 százalékot, ugyanakkor az elmúlt évben a munkanélküliségi ráta 2,4 százalékponttal csökkent, a munkanélküliek száma pedig 3,7 millióval mérséklődött.
A januári adatokra vonatkozó nagy meglepetést az okozta, hogy a piac a foglalkoztatottak számának 2020 decembere óta legkisebb növekedését, vagy egyenesen csökkenését várta.
Ennek elsődleges oka az volt, hogy az erősen fertőző omikron vírusváltozat miatt az elmúlt hetekben munkavállalók milliói jelentettek beteget, vagy egyes esetekben betegen jelentek meg a munkahelyükön, sokan pedig a családban szükségessé vált gondozás miatt nem vállaltak munkát. Az amerikai népszámlálási hivatal legfrissebb, december 29-e és január 10-e között végzett felmérése szerint
a munkától betegség vagy gondozás miatt távol maradók száma megközelítette a 9 milliót.
Az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán nyilvánosságra hozott jelentéséből is arra lehetett következtetni, hogy a 150 ezres várakozásnál is sokkal alacsonyabbak vagy akár negatívak is lehetnek a számok, ugyanis az állami intézményeken kívül, a magánszektor nem mezőgazdasági ágazataiban 301 ezer munkahelyet szüntettek meg az elmúlt hónapban, szemben a várt 207 ezres növekedéssel.
Emellett a Fehér Ház is előre figyelmeztetett, hogy a januári adatok nagyon gyengék lehetnek, mivel az omikronos esetek csúcspontja egybeesett a bérszámfejtési adatok gyűjtésének időszakával, míg a decemberi foglalkoztatási jelentés még az omikron hullám emelkedése előtt végzett felméréseken alapult – nyilatkozta Jared Bernstein, az elnök gazdasági tanácsadói testületének tagja a CNN-nek. A tanácsadó azonban már akkor is úgy gondolta, hogy a visszaesés csupán átmeneti lehet, és a következő hónapokban valószínűleg helyreáll a munkaerőpiac, mivel úgy tűnik, hogy az omikron okozta visszaesés kevésbé súlyos, mint azt eredetileg várták, és kezd elhalványulni, miközben a munkaerő-kereslet továbbra is magas maradt. Az elmúlt két hétben hétnapos átlagban 45 százalékkal esett a napi esetek száma, és csökkent a halálozás is.
A negatív várakozásokat tetézte, hogy a Bank of America és a Goldman Sachs is arra figyelmeztettek, hogy az omikron miatt jelentős a kockázata annak, hogy az első negyedévben a fogyasztói kiadások hirtelen lassulni fognak, ennek következtében pedig csökken az amerikai GDP. A foglalkoztatottsági adatok viszont egyáltalán nem utalnak arra, hogy a gazdasági növekedés jelentősen megtorpanna vagy visszaesne, ez pedig fokozhatja azokat a várakozásokat is, hogy a Federal Reserve márciusra várható kamatemelése esetleg erőteljesebb lesz az eddig tervezettnél.
Az dollár a meglepetést okozó foglalkoztatottsági adatok közlését követően hirtelen erősödésbe kezdett az euróval szemben, a hír 14:30-as közlését megelőző 1,1464 szintről 14:45-re 1,1425 szintre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.