BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Történelme legnagyobb támadásán van túl Ukrajna

Túlterheléses támadás fektette két vállra az ukrán bankok és kormányzati intézmények weboldalait szerdán.

Ukrajna fennállása óta nem szenvedett még el olyan súlyos kibertámadást, mint kedden – jelentette ki az ország miniszterelnök-helyettese. Mikhajlo Fedorov az ukrán Interfax hírügynökségnek elmondta: február 15-én túlterheléses támadások sorozata érte a kijevi kormányzat weboldalait, valamint az ukrán állami bankok online felületeit. Elérhetetlenné vált többek között az ukrán védelmi minisztérium honlapja, valamint a legnagyobb ukrán pénzintézet, a PrivatBank digitális szolgáltatásai is. 

A támadás második hulláma a kisebb ukrán bankokat sújtotta leginkább.

A tárcavezető szerint a több millió dolláros kárt okozó támadásokat jól előkészítették, a kiberbűnözők célja az volt, hogy fokozzák a bizonytalanságot az országban, és pánikot keltsenek.

Fotó: Shutterstock

Az oroszokat sejtik a támadás mögött

Az ukrán hatóságok Moszkvát vádolták meg a kormányzati intézmények elleni kibertámadás elkövetésével. Ilja Vitjuk, az ukrán kiberbiztonsági szolgálat vezetője azt nyilatkozta: bár még nem sikerült egyértelműen azonosítani a támadókat, de számos jel utal arra, hogy valamelyik ország titkosszolgálata is részt vett az akcióban.

Egyetlen országról tudunk, amelynek egy ilyen nagy horderejű kibertámadás végrehajtása érdekében állna, ez pedig Oroszország

– hangsúlyozta. Vitjuk szerint a támadásokat többek között oroszországi, kínai, üzbegisztáni, illetve csehországi IP-címekről indították.

A Kreml tagadja, hogy köze lenne az ukrán állami szerverek elleni támadáshoz. 

A túlterheléses vagy szaknyelven elosztott szolgáltatásmegtagadással járó támadások (angolul Distributed Denial-of-Service, rövidítve DDoS) során a hackerek célja, hogy számítógépek százait, ezreit csatarendbe állítva olyan nagy mennyiségű adatkéréssel bombázzanak meg egy adott hálózatot vagy szervert, hogy az összeomoljon, ezzel pedig a nem káros szándékú forgalom kiszolgálására is képtelenné váljon. A túlterheléses támadásnak kitett weboldalak, alkalmazások akár napokra vagy még hosszabb időre is működésképtelenné válhatnak. Az úgynevezett „okos” DDoS-támadások még egy lépéssel tovább mennek: kifinomultabbak és sokszor célzottak is, és nemcsak arra alkalmasak, hogy a weboldal kínálta szolgáltatásokat megbénítsák, de akár információ- vagy pénzlopásra is használhatók.

A túlterheléses támadásokhoz a kiberbűnözők gyakran úgynevezett botnetet használnak. A botnet, vagy más néven „zombihálózat”, számítógépek és egyéb internetre kötött eszközök összessége, amelyek felett a hackerek valamilyen kártevővel vették át az irányítást, gyakran a tulajdonosuk tudtán kívül. Az ilyen eszközöket nevezzük „zombiknak”.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.