Húsz éve nem választottak újra francia elnököt, a várakozások szerint az áprilisi szavazáson azonban megtörhet a trend. Öt évvel Emmanuel Macron beiktatása után a választók arról döntenek, bizalmat szavaznak-e neki egy második ciklusra is. A The Economist kedden kiadott választási modellje 79 százalékra becsüli az esélyét, hogy a 44 éves politikus megtöri a két évtizedes “átkot”.
Az elnök legkomolyabb kihívójának a jobbközép republikánusok jelöltje, Valérie Pécresse mutatkozik. Azonban egyelőre még így is csak egy a kilenchez az esélye, hogy megválasszák Franciaország első női elnökének. Ennél is rosszabb esélyei vannak a nacionalista Marine Le Pennek: mindösszesen egy a 12-höz. Bár még ez is jobb, mint a szélsőjobboldali Eric Zemmour mindössze egy százalékos esélye a győzelemre.
A kétfordulós választásokat április 10-én és 24-én tartják, a The Economist szerint Macron esélyei jobbak annál, mint amit az elégedetlen francia hangulat sugall. A választók közel fele első körben inkább a szélsőséges jelölteket preferálja, legyen az akár bal-, akár jobboldali. Macronnal kapcsolatban megjegyzi a lap, hogy az elnök 2017-ben felrobbantotta a korábban domináns kétpárti struktúrát, miután megalapította centrista pártját, a La République en Marche-t.
Azonban továbbra is megosztó figura, mindkét oldal részéről számos kritika éri a gőgösnek tartott kormányzási stílusát.
Macron politikai bázisa lojálisnak tűnik: pártja sikeresen elfoglalt egy széles politikai teret, bal- és jobboldali politikusokat egyaránt bevonzva, sok potenciális riválist szétzúzva és szétdarabolva az ellenzéket. A Szocialista Párt – amely két korábbi elnököt is adott – egykori önmagának már már csak halvány változata.
A jelenlegi elnök újraválasztása mellett szól, hogy az elmúlt öt év gazdaságpolitikája és a járvány kezelése sikeresnek bizonyult. 2021-ben a francia GDP 7 százalékpontos növekedést mutatott, ami 52 éve a leggyorsabb fellendülés. A járvány legsötétebb óráiban a munkahelyeket állami támogatás óvta meg az elbocsátásoktól és bezárásoktól. Rekordmagasságon van a 15 és 64 év közöttiek foglalkoztatási rátája is. Úgy tűnik, hogy a koronavírus-fertőzések legutóbbi hullámának tetőpontját is maguk mögött hagyták a franciák.
A Kantar kimutatásai szerint januárban csupán 38 százalékon állt Macron támogatottsága. Az elnöki ciklus ezen a pontján ez még mindig jobb , mint elődeié: François Hollande 19 vagy Nicolas Sarkozy 29 százaléka. Öt éve Macron az első körös szavazatok 24 százalékát, a másodikban pedig már a 66 százalékot szerezte meg , így nagy eséllyel idén is legyőzheti a második fordulóban Le Pent vagy Zemmourt.
A kedvező esélyek ugyanakkor nem jelentenek garanciát a győzelemre. Ha Pécresse asszonnyal találja magát szembe, szorosabb lesz a verseny. A jelenlegi elnök támogatóinak fele a magát „kétharmad Merkelnek és egyharmad Thatchernek” nevező republikánus politikust választaná, ha Macron nem lenne az opciók között.
A választási kampány hátralévő hónapjai még hozhatnak váratlan fordulatokat, és ezt Macron is jól tudja. Ám ezen a ponton a választók felől érkező kritikák ellenére jó helyzetben van ahhoz, hogy megtartsa pozícióját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.