Csak egy példa rá, mit tehet meg hamarosan egy uniós polgár, ha életbe lép az adattörvény, amelynek tervezetét ma ismertette Margrethe Vestager, az Európai Bizottság versenyjogért felelős tagja: az autója számítógépe összegyűjtötte valamennyi adatot egy gombnyomással elküldheti a szervízbe, ahol ezek segítségével végezhetik el a szükséges javítást.
A nekünk, vagy akár a cégünknek szolgáltatásokat nyújtó multivállalatok - mint az Amazon, a Microsoft vagy akár a Tesla - rengeteg adatot gyűjtenek rólunk, amelyeknek a tömegét sokoldalúan és nagy haszonnal felhasználnak, mi magunk azonban nem juthatunk hozzá. Ezt az anomáliát kezelné többek közt az új adattörvény, egyik oszlopos része azoknak a rendelkezéseknek, amelyekkel a jórészt amerikai központú technológiai óriások hatalmát csökkentené Brüsszel.
Vestager beszédében az európai digitális átalakulás fontos lépéseként írta le a törvényt. A mindennapi életünkhöz és a munkánkhoz egyre szorosabban kapcsolódó digitális eszközök, járművek és gépek - akár egy kávégép, vagy egy karóra is - adatok tömegét gyűjtik össze és továbbítják, és szabályozni kell, ki férhet hozzá ezekhez, mire használhatja, és milyen feltételekkel. "Nagyon jelentős részük nem személyes adat, és legnagyobb részét még nem is használják. Ha már igen, az ilyen adatok a lehetőségek sokaságát kínálhatják új termékek, szolgáltatások kifejlesztésére, és szolgálhatják a kutatásokat" - mondta az EU-biztos.
A változás lényege, hogy míg a jelen szabályok szerint csak a gyártó. vagy a szolgáltató jut hozzá garantáltan az eszközünk, vagy az általunk használt felhő gyűjtötte adatokhoz, az új szabályok szerint a fogyasztónak is joga lesz hozzájuk férni, jelenidőben és ingyenesen. Sőt, arra is jogunk van, hogy az adatokat egy másik vállalathoz továbbíttassuk, hogy az szintén szolgáltatást nyújthasson a számunkra ezek alapján.
Az adattörvény alapján vizsgálható lesz, igazságosak, és nem féloldalasak-e a vállalatok közt az adatok megosztásáról kötött megállapodások. A Bizottság szerint megszünteti azokat az akadályokat, amelyeket az elé állítanak a felhőszolgáltatók, hogy másik vállalathoz menjünk át. A törvény megállapítja azokat a feltételeket is, amelyek mellett a hatóságok adatokat igényelhetnek a magánvállalatoktól. "A pandémia megmutatta nekünk, hogy vannak helyzetek, amikor a cégek olyan adatokkal rendelkeznek, amelyek kritikus fontosságúak egyes vészhelyzetekben. Olyan adatokkal, amelyek lehetővé tennék a hatóságok számára a gyors reagálást" - mondta Vestager.
A biztos szerint a közforgalomba helyezett töméntelen adat használata 270 milliárd eurót adhat hozzá az EU GDP-jéhez 2028-ig. A tervezetet az EU-tagok kormányainak és az Európai Parlamentnek kell jóváhagynia, hogy törvénnyé válhasson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.