Nagy-Britannia új energiabiztonsági stratégiája a hazai nukleáris és tengeri szélenergia-kapacitás bővítését célozza, hogy megerősítse az ország energiafüggetlenségét és csökkentse a megélhetési költségeket a jövőben – nyilatkozta Boris Johnson miniszterelnök csütörtökön.
Európa próbálja ujjászervezni az energiaellátását az ukrajnai háború következtében. Az EU tagállamai a napokban Brüsszelben tanácskoznak, hogy miképpen tudnák csökkenteni az orosz földgáz, szén és kőolajfüggőségüket. A találkozóra meghívták Joe Biden amerikai elnököt is, szimbolizálva a Nyugat egységét és erejét. Ezzel szemben az Egyesült Királyság miniszterelnöke nem kapott meghívót a kétnapos csúcstalálkozóra. A brit vezető bejelentette, hogy országa saját új energiabiztonsági stratégiát dolgoz ki a hónap végéig.
Nemzetünknek nagy vállalásokat kell tennie az atomenergia és a tengeri szélenergia területén
– mondta az LBC rádión.
Az elmúlt időszakban több mint 50 százalékkal emelkedett egy átlagos brit család energiaszámlája.
A kormány, hogy megakadályozza az energiaárak elszabadulását, maximalizálta a számlák összegét. Ezt azonban áprilistól felemelik 700 fonttal 1 971 fontra (887,6 ezer forintra), és a téli szezonban további emelés várható, ami az átlagos éves háztartási számlát körülbelül 2 500 fonton (1,13 millió forint) maximalizálná a Cornwall Insight becslései szerint.
Az Egyesült Királyság nincs egyedül, világszerte emelkednek az energiaárak, ahogy a Covid–19 járvány sújtotta iparágak újraindulnak és az energiaellátásnak fel kell gyorsulnia. Az ukrajnai háború tovább fokozta a problémát: az európai gáz 40 százaléka – az invázió kezdete óta Európa több mint 15 milliárd eurót (12,6 milliárd fontot) fizetett az orosz energiahordozókért –, a németnek pedig 60 százaléka érkezik Oroszországból, így az orosz elnök kihasználja és stratégiai kérdésként kezeli az ellátás biztosítását.
Bár az Egyesült Királyság kevésbé támaszkodik az orosz üzemanyagra, amely a brit gázellátásnak csupán 3 százalékát, az olajnak pedig körülbelül 8 százalékát adja, de a brit fogyasztókat így is sújtja a nemzetközi energiaválság és áremelkedés. A stratéga segítségével mérsékelni szeretnék a fogyasztók és az ipar megugró költségeit, valamint hosszú távon biztosítani az ország energiaellátását.
Mindeközben azonban nincs egyszerű helyzetben a brit energiaszektor.
2021 eleje óta több mint 30 energiaipari vállalat ment tönkre, köztük olyanok, mint a Bulb Energy – több mint 1,7 millió fogasztóval –, az Avro Energy és a Pure Planet.
Hogy megoldják a problémát, jelentős beruházásokra és lépésekre készülnek a megújuló energiák terén. A kormány tervei szerint gyorsan növeli a tengeri szélenergia-termelési kapacitását, valamint
lazít azokon a szabályozásokon, amelyek miatt az elmúlt évtizedben alig lehetett szárazföldi szélerőművet építeni Angliában.
Emellett a kormány várhatóan meg is erősíti elkötelezettségét, hogy 2050-re eléri a nettó zéró kibocsátást – áll a The Guardian előrejelzésében.
Az atomenergia is új lendületet kap, a kormány támogatja a befektetőket, hogy bővítsék az Egyesült Királyság reaktorflottáját. A meglévő atomerőművek üzemeltetési idejének lehető leghosszabbra nyújtásával segítenék elő a stabilitás megőrzését a jelenlegi válság alatt és azon túl is, lévén, hogy minden új reaktor esetében valószínűleg több mint egy évtizedbe telhet, mire megkezdődik az energiatermelés.
A Guardian írója szerint a fosszilis tüzelőanyagok szintén nagy hangsúlyt kapnak a stratégiában, mivel a kormány igyekszik bővíteni az Egyesült Királyság gáz- és olajkészletét, többet szivattyúzni az Északi-tengerből, és mélyíteni a kapcsolatot olyan nagy közel-keleti beszállítókkal, mint például Szaúd-Arábia. Boris Johnson múlt héten már látogatást is tett a Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben.
A két közel-keleti nemzet kulcsfontosságú nemzetközi partner ebben az erőfeszítésben. Együtt fogunk dolgozni a regionális biztonság megteremtése, a humanitárius segítségnyújtási erőfeszítések támogatása és a globális energiapiacok hosszabb távú stabilizálása érdekében
– nyilatkozta a miniszterelnök látogatása előtt.
Mindeközben a stratégia szerint az egyik legszennyezőbb fosszilis tüzelőanyagot, a szenet 2024-re fokozatosan ki szeretnék vezetni a brit energiapiacról. A kormány azonban úgy tűnik, hogy informális kapcsolatot létesített az Egyesült Királyság megmaradt szénszolgáltatóival – az EDF-fel, az Uniperrel és a Drax-szal, amelyek kazánjait biomasszára alakították át – hogy szükség esetén esetlegesen visszatérhetnek a szénhez. A The Guardian szakértői szerint ez azonban csak akkor lép életbe, ha az elmélyülő válság megköveteli, nem pedig a „szénreneszánsz nyitánya”.
A brit napilap szerint
nem vezetnek be rendkívüli adót a fosszilis tüzelőanyag-vállalatokra.
Pedig lenne támogatottsága: az energiapolitikai tanácsadás aranystandardjának tekintett Nemzetközi Energia Ügynökség már szorgalmazta az Európai Uniónál a rendkívüli adó bevezetését, amely bevételét a rászorulók számlájának enyhítésére fordítanák. Az Egyesült Királyságban pedig a Munkáspárt és a Liberális Demokraták javasolták az intézkedést.
A benzinadókat 2010 óta nem emelték, ami 2019-ben 11 milliárd font veszteséget eredményezett az államkincstárnak, és az üzemanyagot faló SUV-k mára a megvásárolt új autók körülbelül felét teszik ki.
A befagyasztott üzemanyagadó feloldása így további milliárdokat hozna az államnak.
Az sem valószínű, hogy radikális lépésre szánnák el magukat és ingyenessé tennék a tömegközlekedést, ami ösztönözné az embereket, hogy egyik napról a másikra kiszálljanak az autókból, csökkenjen a benzin és a gázolaj iránti kereslet, miközben tisztább lesz az égbolt, kevesebb levegőszennyezés, valamint biztonságosabb utak gyalogos és kerékpáros közlekedéshez.
Továbbá az is nagymértékben csökkentené az Egyesült Királyság energiaszámláit, és megszüntetné a fosszilis tüzelőanyagok idei évtől való importjának szükségességét, ha támogatás segítségével minden otthon szigetelését korszerűsítenék a szabványoknak megfelelően, valamint a gázkazánokat lecserélnék hőszivattyúkra. Azonban az író szerint ezeket az intézkedéseket a Pénzügyminisztérium és más kormányintézmények kizárták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.