BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Borrell: Az EU kész újabb szankciókkal sújtani Oroszországot

A korlátozások módjában és mértékében nem egyeztek az álláspontok a tagállamok között.

Az Európai Unió kész további szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió miatt – jelentette ki hétfőn Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. 

„Továbbra is fontosnak tartjuk a korlátozó intézkedéseket, és készek vagyunk további lépések megtételére partnereinkkel együtt” – mondta újságíróknak az uniós külügyminiszterek brüsszeli találkozója után.

Fotó: Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Borrell szerint a 27 tagú unió „továbbiakban is elszigeteli Oroszországot, és kiáll a háborús bűnei ellen, miközben támogatja Kijevet”.

Továbbra is támogatjuk Ukrajnát gazdaságilag, pénzügyileg, humanitárius segítségnyújtással és az ukrán fegyveres erők támogatásával– mondta.

Az EU-miniszterek egy új biztonsági stratégiát is elfogadtak, amelynek célja a blokk katonai befolyásának növelése. Ennek az érdekében a védelmi és külügyminiszterek megegyeztek egy válsághelyzetben bevethető, akár 5000 fős gyors reagálású haderő létrehozásában.

Ez az invázió és a most zajló háború egy tektonikus eltolódás Európa geopolitikai táján, és a háborúra adott reakciónk megmutatta, hogy mi, mint Európai Unió, határozottan és egységesen tudunk fellépni– mondta Borrell.

Ugyanakkor abban nem értettek egyet a miniszterek, hogy sújtsák-e szankciókkal az orosz energiaszektort, és ha igen, milyen mértékben. Németország szerint a tagállamok túlságosan függnek az orosz olajtól ahhoz, hogy az embargó mellett döntsenek.

Az orosz energiaexport megcélzása, ahogyan azt az Egyesült Államok és Nagy-Britannia tette, megosztó választás a 27 tagú unió számára, amely gázellátásának 40 százalékát Oroszországtól kapja. Néhányan, akik azt akarják, hogy az EU további lépéseket tegyen, türelmetlenséget tanúsítottak a tárgyalások alatt.

Miért kellene Európának több időt adnia Putyinnak, hogy még több pénzt keressen az olajjal és a gázzal? Ideje kihúzni a dugót!– írta Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter.

EU-diplomaták szerint egyesek abban reménykednek, hogy júniusra az EU elég alternatív energiaforrást talál ahhoz, hogy komolyan fontolóra vegye az olajembargó bevezetését. Dátumról azonban még nem állapodtak meg.

Borrell is úgy nyilatkozott, hogy bár a blokk „továbbra is elszigeteli Oroszországot”, a további konkrét döntésekről csak később döntenek.

Újabb intézkedésekről és szankciókról várhatóan legkorábban csütörtökön tárgyalhatnak a miniszterek, mikor Joe Biden amerikai elnök Brüsszelben tárgyal a NATO-tagországok vezetőivel, az EU-val, valamint a G7-ekkel, köztük Japánnal, hogy megerősítsék a Nyugat Moszkvával szembeni válaszát. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.