BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Katar nyeregben érzi magát, a francia olajcég pedig nem hajlandó többet Putyinnal üzletelni

Katar folyamatosan tárgyal Európával a gázellátás növeléséről.

Megszólalt a katari külügyminiszter, aki szerint az orosz-ukrán háború alaposan átrendezte az eddigi energiaviszonyokat. Arról számolt be, hogy országa folyamatosan tárgyal Európával a gázellátás növeléséről, és az országok egy párhuzamos olajárazási rendszer bevezetését tervezik. Ennek egyik módja, hogy az olajár meghatározása ne kizárólag dollárban történjen, Kína például jüannal fizetne Szaúd-Arábiának.

Patrick Pouyanné, a TotalEnergies francia olaj-és gázipari vállalat elnök-vezérigazgatója szombaton bejelentette, hogy nem hajlandó többet üzletelni Putyinnal

– értesült a CNBC a dohai fórumon elhangzottak alapján. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy nem hagyják Oroszországban rekedni a cég eddig felhalmozott értékeit, mert az olyan lenne, mintha ajándékot adtak volna Putyinnak. Az eszközök potom pénzért való felvásárlására lennének jelentkezők, köztük orosz oligarchák, de az igazgató őket is ki akarja zárni a körből. A vállalat a héten közölte, hogy a továbbiakban

nem biztosít új tőkét oroszországi projektekhez, és nem újítja meg az orosz gázolaj- és kőolajellátási szerződéseit.

Az igazgató szerint le kell vonni a tanulságot az orosz gázfüggőség kapcsán. A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint az EU tavaly a gáz 45 százalékát importálta Oroszországból.

A vállalatot érték kritikák azért, amiért nem vonult ki Oroszországból, és nem mondott le önként a Yamal és a Novatek orosz gáztermelőkben fennálló részesedéséről, utóbbiban – a cseppfolyósított gáz legnagyobb orosz termelőjében – 19,4 százalékos részesedéssel rendelkeznek

A riválisok, a Shell 3 milliárd dollárt, a BP pedig 25 millió dollárt buktak a háború óta.

Fotó: Shutterstock

A francia multik egy részének nincs jó válasza a menjek-maradjak dilemmára. Kérdés, az orosz piachoz foggal-körömmel ragaszkodó vállalatok ellen intézett ukrán bojkottfelhívás változtatni tud-e bármennyit is az álláspontjukon.

Péntek este közös gázbeszerzésről állapodtak meg az uniós vezetők. Az EU az energiahordozók közös vásárlásával akarja lenyomni a fogyasztói árakat, és kihasználni kollektív alkuerejét. Emmanuel Macron, a soros elnökséget betöltő Franciaország államfője hangsúlyozta, hogy most először adták meg ezt a lehetőséget a bizottságnak, mert az együttes beszerzés a legjobb eszköz arra, hogy csökkentsék a gázárakat.

Pánikolnak az oroszok a gyors uniós leválás miatt

Az EU gázmegállapodást kötött az Egyesült Államokkal, hogy csökkentse az Oroszországtól való függőségét, és egy közös energiabiztonsági munkacsoport hoz létre a folyamat felgyorsítására. Közben Németország ígéretet tett, hogy év végéig megszünteti az orosz olaj- és szénimportot, és 2024-re a gázimportját is leállítja, az egységes uniós embargót viszont nem támogatja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.