A majomhimlő meglepően gyorsan jelent meg a világ több országában. A Járványügyi Koalíció (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations – CEPI) vezérigazgatója, Richard Hatchett a Világgazdasági Fórumon elmondta, hogy ez a járvány ugyan nem jelent akkora veszélyt, mint a Covid-19, de így is nagyon aggasztó – írta meg a CNBC.
A 2020-as találkozó óta ez az első alkalom, hogy újra összegyűlünk Davosban és most ismét egy veszélyes betegséggel találjuk szembe magunkat
– mondta Richard Hatchett. Hozzátette, hogy fel kell ismerni azt, hogy a koronavírus lecsengése után a világ ismét mozgásba lendült, az emberek a világ minden táján útra keltek, ez pedig lehetőséget ad egy újabb fertőző betegség szétterjedésére.
Mi az a majomhimlő, és hogy került Európába?A majomhimlő egy nyállal, testnedvekkel terjedő vírus, amely lázzal, duzzadt nyirokcsomókkal és fájdalmas kiütésekkel jár, de általában enyhe lefolyású. |
A majomhimlő egészen más, mint a koronavírus. Nem légi úton terjed, így sokkal nehezebben tud emberek között fertőzni. A majomhimlőhöz rendkívül szoros fizikai érintkezés kell, hogy terjedjen. Az, hogy egy ilyen nehezen terjedő vírus is rövid idő alatt világszerte megjelent nagyon aggasztó a kutatók szerint.
Itt az emlékeztető, hogy a fertőző betegégek még mindig jelen vannak a modern világban
– mondta Hatchett.
Ez a betegség ugyan abba a családba tartozik, mint a himlő, de annál jóval kevésbé veszélyes. Alapvetően ritka kórról van szó, ami Közép- és Nyugat-Afrikában szokott előfordulni. Nevét onnan kapta, hogy a vírust először majmok szervezetében mutatták ki még 1958-ben. Az első emberi esetet 1970-ben jegyezték fel.
Kezdeti tünetei a láz, fejfájás, hátfájás, izomfájdalom és duzzanat. Az első tünetek jelentkezése után nagyjából 1-3 nap múlva megjelennek a kiütések, amik főként az arcról indulnak és terjednek szét az egész testen. A betegség nem kifejezettebben súlyos, bár Nyugat-Afrikában feljegyeztek néhány halálesetet.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint nem áll az emberiség egy újabb súlyos járvány előtt, de nem árt az óvatosság. A WHO úgy látja, hogy megfelelő felkészüléssel, válaszlépésekkel és megelőzéssel megfékezhető a betegség az Afrikán kívüli országokban.
Az Európai Unióban eddig 12 országban 118 majomhimlős esetet regisztráltak. Az Egyesült Királyságban 78-at.
Újabb országokban ütötte fel a fejét a majomhimlőAz Egyesült Arab Emírségekben és Csehországban is megjelent a majomhimlő - írta meg a BBC. Korábban Európában Szlovéniában is regisztrálták a megbetegedést. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.