Az ENSZ könyörög Oroszországnak, hogy nyissa meg a tengeri kikötőket a gabonaszállítmányok előtt, miután egyre súlyosabb az élelmezési válság a világon. David Beasley, a Világélelmezési program vezetője szerdán egyenesen Vlagyimir Putyin elnökhöz fordult. „Ha van egyáltalán szíve, akkor, kérem, nyissa meg ezeket a kikötőket… hogy etetni tudjuk a szegények legszegényebbjeit, és elkerüljük az éhínséget, ahogyan a múltban is tettük, amikor a nemzetek összefogtak.”
Beasley emlékeztetett, hogy a szervezet 125 millió embert élelmez, és a gabona ötven százalékát Ukrajnától vásárolja.
Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonatermelője, amely az export zömét az azovi- és a fekete-tengeri kikötőkön keresztül bonyolította, az orosz invázió kezdetekor azonban ezeket lezárták, így a kivitel csak vasúti szállításon és kisebb dunai kikötőkön keresztül folytatódhat.
A kérésre Andrej Rugyenko miniszterelnök-helyettes válaszolt . „Nem csupán az Orosz Föderációhoz kell fordulnia, hanem mélyen meg kell nézni a komplex okokat, amelyek a jelenlegi élelmiszerválságot okozták, és ezek elsősorban azok a szankciók, amelyeket az Egyesült Államok és az Európai Unió hozott, és amelyek megzavarják a normális szabadkereskedelmet, beleértve a búzát, a műtrágyát és más élelmiszeripari termékeket is” – mondta az Interfax tudósítása szerint. A Sky News értelmezése szerint
ez azt jelenti, hogy meg kell fontolni a szankciók visszavonását, hogy megnyíljanak az ukrajnai kikötők.
Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzaellátásának közel harmadát adja. Ukrajna a kukorica, az árpa, a napraforgó- és a repceolaj jelentős exportőre is, míg Oroszországból és Fehéroroszországból – amely támogatta Moszkvát az ukrajnai beavatkozásban, és amely szintén szankciók alatt áll – származik a kálisó globális exportjának több mint 40 százaléka. A háborús cselekmények miatt ráadásul az ukrán termőterület harmada használhatatlanná vált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.