Alsósajó egy 1200 lelkes község Rozsnyó közelében, a Sajó nagyrészt jobb partján. A helyi vasércbánya és a bejáratához települt „pörkölőüzem”, a Siderit vasércdúsító 2008-ban zárta be a kapuit (az üzem a nevét a vas-karbonátról, azaz a sziderit ásványról kapta). A munkafolyamatban kulcsfontosságú gáz drágulása miatt az ukrajnai Krivij Rihből (Krivoj Rog) származó vasérc beszállítása jóval olcsóbbnak bizonyult.
Orosz Örs kifejtette: az állam már az üzem bezárásakor felelőtlennek mutatkozott, hiszen a helyiek elveszítették a megélhetésüket, s a régióban alig jöttek létre új munkahelyek. Ez volt az első mulasztás, de miután lakat került a bányára és a feldolgozóra, ketyegni kezdett egy időzített bomba: 2008 óta az elhagyott vágatokban folyamatosan gyülemlik a felszínről befolyó víz, és mostanra telítődtek.
A felelőtlenség az, hogy erre előre számítani lehetett: a becsődölt cég nem végezte el a természeti értékek megóvására szolgáló összes műszaki-biztonsági intézkedést, majd 2017-ben, amikor a bányafelügyelet utasította a bezárt létesítményt birtokló állami (Vasércbányák) vállalatot egy túlfolyó-berendezés megépítésére, mulasztás történt. A jelenlegi szennyezés tulajdonképpen közvetlenül ennek a beruházásnak az eredménye. Elvezették ugyan egy alsó szintű táróba a vizet, de nem iktattak be egy szűrőberendezést a túlfolyó torkolatához, így a bányavíz a veszélyes vegyületekkel ömlött a Sajóba a megtelt vágatból.
A szúrós szagú, meleg és áttetsző ásványi oldat színezi vörösre a folyó vizét, mert reakcióba lép vele. A keletkező kolloid leülepszik a mederfenékre, tartós környezeti károkat, az érintett szakaszon a Sajó élővilágának a kipusztulását okozva
– tette hozzá Orosz.
Eddigi ismereteink szerint a szennyezés valamikor február második felében kezdődött. Az első bejelentés február 24-én érkezett az illetékes állami szervekhez, a járási közegészségügyi hivatalhoz és a környezetvédelmi főosztályhoz. Még aznap elvégezték a mintavételt, de március 11-ig további lépés nem történt. Egyrészt a szennyezés hírét elsodorta az éppen akkor kirobbant ukrajnai háború, másrészt a hivatal nem adta ki a vízvizsgálat eredményét a sajtó munkatársainak.
„Március 12-én készítettem az első fotóimat. Akkor már hetek óta láttuk, mi történik, csak az ember elsőre azt gondolta, biztos valamilyen lokális esőzés okozhatta a problémát, elmúlik a szennyezés. De nem így lett, s mivel senki sem foglalkozott az üggyel, megkongattuk a vészharangot. A fenti napon jeleztem a szennyezést a magyar hatóságoknak is, de akkor a folyó magyarországi szakaszára még nem ért el. A határszakaszon még aznap elvégezték a mintavételt, és onnantól kezdve a katasztrófavédelem is figyelemmel követte az eseményeket” – emlékezett vissza a politikus.
A széles nyilvánosság a helyszínen készült fényképek közzétételével ekkor már tudomást szerzett a történtekről, de a szlovák hatóságok továbbra is hetekig elbagatellizálták az ügyet.
„Mikor már nyolcvan nap eltelt az első észlelés óta, de még mindig nem léptek az illetékesek, a Szövetség csapatával elhatároztuk: ha a szennyezett folyó bűze nem jut el a fővárosig, akkor vizet szivattyúzunk a Sajóból, és kiöntjük a környezetvédelmi tárca épülete előtt. Persze márciusban levéllel fordultam Ján Budaj miniszterhez, de válaszra sem méltattak. A szennyezett víz kiöntése (május 6.) után három nappal érkezett meg a válasz, jóval határidőn túl. Mivel érdemi lépés továbbra sem történt, elindítottuk a petíciót, illetőleg többen nyújtottunk be panaszt az Európai Bizottsághoz, lévén a szlovák kormány mulasztásai a kibontakozó környezeti katasztrófa kapcsán uniós jogelveket is sértenek” – hangsúlyozta az aktivista.
Az északi szomszédunkban hatályos szabályozás szerint tízezer aláírás összegyűjtésére van szükség ahhoz, hogy a kormány kötelezően foglalkozzon a folyamodvány tartalmával. A kellő számú szignó néhány nap alatt, már május végéig összegyűlt.
„A petícióban kérjük a rendkívüli (vis maior) helyzet kihirdetését, hogy gyors és zökkenőmentes legyen a hatóságok beavatkozása. Azt látjuk, hogy az illetékesek még mindig nem kellő hangsúllyal kezelik a problémát. Május 28-án kezdték meg a felszíni vizek elterelését, de ők maguk állítják, hogy ez csak részben fogja megoldani a problémát, hiszen csupán mérsékli a bányavíz kifolyását. Már telepíteni kellene a szűrőberendezést a visszamaradó víz tisztítására. Az elmúlt több mint száz napban ráadásul egyes vegyületekből esetenként több száz tonna került a folyóba, s leülepedett a Rozsnyó alatti szakaszon. Ennek szanálása további komoly erőfeszítéseket igényel” – tette hozzá Orosz Örs.
Május végén, június első napjaiban már a szlovákiai nyilvánosság számára is világossá válhatott, hogy a kormányzati tisztviselők a környezeti katasztrófa felszámolása helyett egymásra mutogatnak. Ján Budaj május 30-án, miután telefonon egyeztetett Nagy István magyar agrárminiszterrel, egy sajtótájékoztatón a felelősséget igyekezett áthárítani a gazdasági tárcára.
A Richard Sulík által vezetett minisztérium azonban elhárította a vádakat, visszamutogatva a zöldtárcára.
A környezetvédelmi minisztérium azzal érvel, hogy az ügyben a bányafelügyelet az illetékes, ez pedig a gazdasági tárcához tartozik.
Sulík csapata szerint nekik nincs kompetenciájuk az ügyben, hiszen az állami Ércbányák (Rudné bane) vállalat jelenlegi vezetése nem felelős a korábbi mulasztásokért. Úgy vélik, a zöldtárca felelőssége a helyzet gyors kezelése.
Orosz Örs szerint a helyzet gyors megoldására a közelmúltból kínálkozik egy párhuzam. A szintén Rozsnyó közelében fekvő Csucsomban (Čučma) 1993-ban lakat került a bányára, s ott egy évtizeddel ezelőtt szintén kiáramlott a szennyezett víz. Az üzemet működtető magáncéget rákényszerítette az állam, hogy kilenc nap alatt orvosolja a problémát egy mobil konténeres víztisztító üzembe állításával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.