Emmanuel Macron francia elnök a G7 csúcstalálkozója alatt figyelmeztette amerikai kollégáját, Joe Bident, hogy Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek (EAE) nem tudja jelentősen fokozni az olajkitermelését. Macron beszámolt Bidennek a Mohamed bin Zájed al-Nahjánnal, az EAE elnökével folytatott telefonbeszélgetéséről, a sejk becenevét idézve.
„MbZ két dolgot mondott nekem. Maximum termelési kapacitáson vagyok. Ezt állítja. És aztán azt mondta, hogy a szaúdiak még képesek napi 150 ezer hordóval növelni a kitermelést. Talán egy kicsit többel is, de még hat hónapig nincsenek hatalmas kapacitásaik” – idézte a francia elnököt a Reuters.
A brit hírügynökség emlékeztetett, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagjai közül csak ez a két ország képes a termelés növelésére. Erre azért lenne szükség, mert a Nyugat az ukrajnai invázió miatti büntetésképpen csökkenteni akarja az orosz olajimportot. Szaúd-Arábia jelenleg napi 10,5 millió hordó olajat termel, bár a névleges kapacitása eléri a 12,12,5 milliót, vagyis elméletileg napi kétmillió hordóval többet hozhatna felszínre a jelenleginél. Az EAE napi hárommillió hordót termel, de a kapacitása 3,4 millió, amelyet négymillióra akar emelni.
Ehhez képest csak Európa napi kétmillió hordó nyersolajat és ugyanennyi feldolgozott olajterméket vásárol Oroszországtól.
Az Oroszországot is magában foglaló OPEC+ szintén a Reuters értesülése szerint keddi ülésén az eddig napi 1,4 millió hordóról egymillióra fogja visszavágni a 2022-re prognosztizált olajpiaci többletét. Ha Szaúd-Arábia és az EAE alig tudja emelni a kitermelést, az olajárak várhatóan tovább emelkednek majd. A növekvő kereslet és a szűkös globális kínálat miatt Brent ára kedden két dollárral, hordónként 115 dollár fölé emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.