Az évtizedek óta leggyorsabban emelkedő jelzáloghitel-kamatlábak olyan hirtelen hűtötték le az amerikai lakáspiacot, hogy az iparágat totális meglepetésként érte. A vállalkozók, akik különféle trükkökkel eddig mesterségesen korlátozták az eladásokat, hogy a házakat a legmagasabb ajánlatot tevőnek árverezzék el, egyre több eladatlan lakóházzal küszködnek.
A texasi Austin és a Tennessee állambeli Nashville metropoliszokban például a Redfin ingatlancég szerint az egy évvel korábbihoz képest megnégyszereződött a csökkentett árú, új építésű lakások száma. Phoenixben ugyanez megháromszorozódott, míg a floridai Tampa térségében megduplázódott.
"A vállalkozó már nem mondhatja, hogy fizess, vagy menj tovább" - mondta Nicole Freer, egy houstoni ügynök, aki 2000 és 20 000 dollár közötti árcsökkentésekkel kínálja az új otthonokat. "A menedzsereink újra engedélyezték, hogy tárgyaljunk a vevőkkel" – teszi hozzá.
Az amerikai lakáspiacon végbemenő gyors változás egyenes következménye a jegybank szerepét betöltő Fed határozott kamatemeléseinek, ami a lakáshitelek költségeit 2008 óta a legmagasabb szintre vitte fel - írja a Bloomberg. A Compass és a Redfin ingatlanközvetítő cégek éppen ezen a héten a közölték, hogy munkahelyeket építenek le, miközben a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a megkezdett lakásépítések száma egy éve a legalacsonyabb szintre esett, és a lakásépítők szentimentje kétéves mélyponton van.
Az építőipari cégek részvényárfolyamait követő S&P Supercomposite Homebuilding Index 42 százalékkal zuhant eddig idén, messze meghaladva a teljes S&P 500-as tőzsdemutató 23 százalékos esését.
Az építőipari vállalkozók, akiknek tavaly még akkora hatalmuk volt, hogy az emberek éjszakákon át álltak sorban az általuk kínált lakásokért, most a csökkenő kereslettel, valamint a magas anyag- és munkaerőköltségekkel küzdenek. Mivel ráadásul a Fed a következő hónapokban további nagy kamatemeléseket jelez, alig várják, hogy aláírják az adásvételi szerződéseket, mielőtt a lakást keresők még jobban eltűnnek.
A floridai Sarasotában a leendő vásárlók azért haboznak, mert a házak építése sokáig tart, és nem lehet tudni, hogy a hitelfelvételi költségek hol fognak landolni, mire elkészülnek - mondta Donnette Herring, a Keller Williams ingatlanügynöke."Az infláció egyszerűen idegessé teszi őket" - folytatta Herring.
A változás azonban éppen csak megkezdődött egyelőre, a helyzet régiónként eltérő, sőt vannak még olyan területek, ahol a kereslet még mindig magasan meghaladja a kínálatot. Az árcsökkentés helyett pedig sok vállalat inkább ösztönzőket kínál, például ingyenes fejlesztéseket, pénzt a zárási költségekhez, vagy támogatott jelzáloghitel-kamatlábakat.
A piac azonban gyorsan változik, mondta Ali Wolf, a Zonda vezető közgazdásza. Cége, amely az új építkezéseket követi nyomon, május vége felé kezdett először az árcsökkentésekről hallani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.