Az orosz gázszállítás leállítása miatt Hollandia ismét felpörgeti a széntüzelésű erőművei termelését, mivel a németalföldi ország a gázválság első szakaszában van - közölte Rob Jetten energiaügyi miniszter hétfőn Hágában. Még nincsenek ellátási fennakadások, ám Oroszország döntése, hogy leállítja vagy jelentősen csökkenti az európai országokba irányuló gázszállításokat, gyorsan súlyosbíthatja a helyzetet. A miniszter felszólította a polgárokat és a vállalkozásokat is, hogy takarítsanak meg minél több energiát. Eddig a gázszükséglet mintegy 15 százalékát fedezték orosz forrásból – írja a német dpa-AFX hírügynökség.
A klímaválságra tekintettel a széntüzelésű erőművek termelését 35 százalékra csökkentették korábban Hollandiában. Mostantól kezdve viszont 2024-ig ismét teljes kapacitásukon működnek. Az így megtakarított gázt pedig télire tárolják el. Jetten továbbá kijelentette, hogy a holland kabinet mindent megtesz annak érdekében, hogy biztosítsa az energiaellátást a polgárok és a vállalkozások számára. "A semmittevés túl kockázatos lenne" – tette hozzá.
A szén felhasználásából származó CO2-kibocsátás persze várhatóan növekedni fog, ezért a miniszter új intézkedéseket jelentett be, melyekkel más ágazatokban kívánják az éghajlatszennyező anyagok kibocsátását csökkenteni.
Hollandia egyelőre nem akarja növelni a kitermelést saját, Groningenben található gázmezőin, amit a földrengések miatt jelentősen redukáltak, és 2023-tól teljesen leállítanának. A miniszter szerint csak "legvégső esetben" lehetne fontolóra venni, hogy ismét több groningeni gázt hozzanak a felszínre. Ilyen válság akkor alakulhat ki, ha az országban energiahiány lép fel, vagy ha a németországi ellátás válik problémássá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.