Némi javulást mutatnak a kínai adatok, de a fellendülés továbbra is törékeny, elsősorban a Covid-járvánnyal kapcsolatos újabb lezárások kockázata miatt. Mindenesetre biztató, hogy Kína ipari termelése idén májusban 0,7 százalékkal bővült, éves alapon. Szemben a 0,7 százalékos visszaesést váró konszenzussal és az áprilisi 2,9 százalékos zsugorodással. Az emelkedést elsősorban a feldolgozóipari termelés támogatta, miután néhány nagyvárosban enyhítették a járványügyi korlátozásokat. Hűti a hangulatot, hogy egy felmérés szerint a Kínában jelen lévő amerikai feldolgozóipari és szolgáltató cégek mindössze 31 százaléka üzemel teljes kapacitással. A vállalatok többsége arról számolt be, hogy az alkalmazottak nehezen tudják megoldani a munkahelyükre való beutazást a Covid-korlátozások miatt.
Megtorpant a kínai gazdaságSúlyos növekedési áldozattal jár a zéró tolerancián alapuló kínai járványkezelés. |
Ha nem is kecmereg még kifelé a gödörből a kínai kiskereskedelmi forgalom, már itt is vannak jelei a megkapaszkodásnak. Májusban 6,7 százalékos volt a visszaesés, ami jobb, mint a mínusz 7,1 százalékos piaci várakozás, s az előző hónap 11,1 százalékos visszaesését is jelentősen felülmúlja. Idén áprilisban mutatkozott 2020 márciusa óta a legnagyobb zuhanás. A kiskereskedelmi forgalom harmadik egymást követő hónapja csökken, mivel a rendszeres Covid-tesztelések és az egyéb szigorú járványügyi intézkedések továbbra is fékezik a fogyasztói aktivitást.
A gazdaság lassulása ellenére a jegybank nem csökkentette a jelenleg 2,85 százalékos irányadó kamatot. Ám a növekedés újbóli felélénkítése érdekében a kínai hatóságok csökkentették a kulcsfontosságú referencia-kamatlábat. Az egyéves referencia a hitelkamatok, míg az ötéves referencia a jelzáloghitelek kamata számára jelent iránymutatást. Emellett új adókedvezményeket vezettek be a fogyasztók és a vállalkozások számára. Így többek közt adó-visszatérítéseket kínálnak, felgyorsították az infrastrukturális projektek jóváhagyását és a gépjárműadókat is csökkentették. Elemzők szerint azonban ezek a beavatkozások nem ellensúlyozzák a Covid-korlátozások által okozott tartós károkat.
Közgazdászok arra számítanak, hogy az idei második negyedévtől recesszióba süllyed a kínai gazdaság, amire 2020 első negyedéve óta nem volt példa.
Teret enged a lazításnak a mérséklődő kínai infláció, szükség is van rá a járványkezeléshezA kínai jegybank év végéig 20 bázisponttal csökkentheti irányadó kamatát, valamint a kötelező tartalékrátát is visszafoghatja. |
Az NBS adatai szerint az idei első öt hónapban csak 6,2 százalékkal bővültek az állóeszköz-beruházások, míg az első négy hónapban 6,8 százalék volt a növekedés üteme. Bár Sanghajban feloldották a vállalatokat is megbénító, több hónapos zárlatot. Néhány lakóépületet újra lezártak két hétre, továbbá Pekingben is lakat került a földalatti szórakozóhelyekre. Iris Pang, az ING Bank közgazdásza friss prognózisában azt írja, hogy a kínai GDP valószínűleg 1 százalékkal csökken az előző év azonos időszakához képest az idei második negyedévben, elsősorban a júniusi zárlatok miatt.
Elemzők sosem mulasztják megemlíteni, hogy elültek azok a szelek, melyek évekig dagasztották a kínai gazdaság vitorláit. Így az ingatlanszektor, amely Kína gazdasági tevékenységének nagyjából negyedét képviseli, hosszú haldoklásba kezdett, miután a kínai családok attól tartanak, hogy ha ingatlanba fektetik a pénzüket, akkor az adósságok alatt rogyadozó fejlesztők csődje elviszi a megtakarításaikat. Nem véletlen, hogy az ország száz legnagyobb ingatlanfejlesztőjének értékesítései májusban 59 százalékkal zuhantak az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. Míg a kínai export a globális kereslet lanyhulása miatt került szélcsendbe, az infláció a logisztikai költségeket hajtja az egekbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.