Stockholm és Helsinki a múlt hónapban nyújtotta be csatlakozási kérelmét a NATO-hoz, reagálva az Ukrajnában tapasztalható orosz agresszióra. Felvételükhöz a védelmi szövetségbe az összes jelenlegi tag támogatása szükséges, Törökország azonban azonnal jelezte, hogy nem egyezik be az északi országok csatlakozásába. Ennek oka, hogy Ankara szerint Finnország és Svédország menedéket nyújtanak kurd fegyvereseknek és terrorista csoportoknak.
A két északi ország képviselői korábban úgy nyilatkoztak, hogy tárgyalások útján meg fognak egyezni Törökországgal, azonban
Erdogan szerint nincs előrelépés a kérdésben.
A török elnök szerdán kijelentette, hogy egyelőre egyik követelésük teljesítésére sem kaptak ígéretet vagy javaslatot. Ankara a NATO-csatlakozásért cserébe azt várja, hogy
a két ország ne támogassa semmilyen formában a terroristának kikiáltott kurdokat, illetve adják ki a Törökország által körözött személyeket.
A Reuters azt írja, hogy Ibrahim Kalin, Erdogan szóvivője kijelentette, hogy követeléseik teljesítésétől függ, hogy június végén Törökország miként viszonyul majd a csatlakozási kérelmekhez.
Ha látunk hajlandóságot a követelések teljesítésére, akkor előre léphetünk a NATO-csatlakozás ügyében is. Ez nem egy turisztikai vagy kereskedelmi együttműködés, hanem egy biztonsági szövetség, ami azt jelenti, hogy csak akkor látja el a szervezet a funkcióját, ha minden tag egyenlő mértékben járul hozz a biztonsághoz
- mondta a szóvivő.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a héten, Washingtonban tett látogatása alkalmával kijelentette, hogy a következő napokban összehívja a finnek, a svédek és a törökök magas rangú tisztviselőit, hogy megvitassák a kérdést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.