BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Nemzetközi Energiaügynökség jelentős energiaválságot jósol Európában

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) úgy látja, hogy az európai országoknak komoly olaj- és gázellátási kihívásokkal kell szembenézniük az elkövetkező hónapokban.

Az idei tél nagyon-nagyon nehéz lesz Európában

– figyelmeztetett Fatih Birol, az IEA igazgatója egy keddi sydney-i energiafórumon. Szerinte az energiaellátás akadozása az egyik fő probléma.

Ez komoly hatással lehet a világgazdaságra

– mondta az energiaipari lobbicsoport vezetője.

Birol szerint a világ még soha nem élt át a mostanihoz hasonlóan mély és összetett energiaválságot. Könnyen előfordulhat, hogy 

a neheze még csak ezután következik.

25 February 2022, Brandenburg, Schwedt: At PCK-Raffinerie GmbH, surplus gas is burned off in the crude oil processing plant. According to the company, the supply of crude oil from Russia via the "Friendship" pipeline to the PCK oil refinery in Schwedt is currently running reliably and without any problems. The Russian energy company Rosneft took over a large part of the PCK oil refinery in Schwedt last year. More than 1100 people work at the refinery. The "Friendship" pipeline from Russia, which supplies 25 percent of Germany's crude oil, according to the refinery, ends there. Rosneft is the largest Russian oil producer. The refinery in the Uckermark region processes 12 million tons of crude oil annually, according to the company, making it one of the largest processing sites in Germany. Photo: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/ZB (Photo by PATRICK PLEUL / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP)
Fotó: Patrick Pleul / AFP

Az energiaválsággal kapcsolatos aggodalmakat csak tovább fokozta, hogy Oroszország a rutinszerű karbantartási munkák elvégzésére leállította a gázszállítást az európai gázellátásban kulcsfontosságú Északi Áramlat 1. gázvezetéken. Hétfő reggel óta nem érkezik több gáz a vezetéken Németországba. Európai politikusok attól tartanak, hogy 

Oroszország a munkálatok elvégzése után a vezetéket nem fogja újra üzembe helyezni.

Az orosz gáztól való függőség megújuló energiahordozókkal való csökkentésének kulcsa Kína kezében van – mutatott rá Birol. Kína ugyanis a napenergia globális ellátási láncának mintegy 80 százalékát ellenőrzi. Az IEA igazgatója szerint ez az arány az elkövetkező években valószínűleg még növekedni is fog.

Szinte csak Kína gyárt napelemeket, és ez egyre nagyobb baj

Miközben a kereslet egyre nő, a gyártást szinte teljesen megszerezte Kína a szektorban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.