Sorra dönti a rekordokat Irak az olajeladások terén, már a negyedik egymást követő hónapban ért csúcsra a nyersolaj-értékesítés, mindez pedig az ország fő gazdasági mutatóit is jelentősen javította – számolt be róla az Atalayar vasárnap. A kőolaj-minisztérium szerint a múlt hónapban az olajexport elérte a 11,3 milliárd dollárt, amire évtizedek óta nem volt példa. Ez azt jelenti, hogy csak júniusban (amikor 112 dollár volt a hordónkénti átlagár) több mint 100 millió hordót adtak el világszerte.
Ilyen szintű exportbevételt az olajértékesítésből 50 éve nem ért el az ország, és a februári 8,5 milliárd dollár is nyolcéves csúcsot jelentett. A sorozatos rekorddöntéshez persze kellett az is, hogy az európai vevők elfordultak az orosz olajtól és Irak lett a fő alternatíva.
Az ukrajnai válság kirobbanása óta az ország 60 milliárd dollár bevételt realizált az olajkivitelen. Sőt, nem úgy, mint több más olajermelőnek, vannak szabad kapacitásai:
Iraknak megvan a lehetősége arra, hogy az idén napi 200 ezer hordóval növelje olajtermelését, ha erre kérik
– mondta Hasszan Mohammed, a baszrai olajtársaság igazgatóhelyettese. A pluszpénznek bőven van helye, a 2003-as amerikai megszállás óta súlyosak a problémák: 40 százalékos a fiatalok körében a munkanélküliség, gyakori az áramhiány, teljesen leromlott az infrastruktúra.
A lap megjegyzi, az exportkapacitás napi hárommillió hordóra is nőhetne a jelenlegi egymillióról, ha nekilátnának a kikötői infrastruktúra régóta tervezett fejlesztésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.