BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Iraki olaj váltja az oroszt Európa felé

Dőlnek az exportbevételi rekordok.

Sorra dönti a rekordokat Irak az olajeladások terén, már a negyedik egymást követő hónapban ért csúcsra a nyersolaj-értékesítés, mindez pedig az ország fő gazdasági mutatóit is jelentősen javította – számolt be róla az Atalayar vasárnap. A kőolaj-minisztérium szerint a múlt hónapban az olajexport elérte a 11,3 milliárd dollárt, amire évtizedek óta nem volt példa. Ez azt jelenti, hogy csak júniusban (amikor 112 dollár volt a hordónkénti átlagár) több mint 100 millió hordót adtak el világszerte. 

Iraqi men sail in the Shatt al-Arab river across from the Nahr Bin Omar oilfield in Iraq's southern province of Basra on July 18, 2022. (Photo by Hussein Faleh / AFP)
Fotó: Hussein Faleh / AFP

Ilyen szintű exportbevételt az olajértékesítésből 50 éve nem ért el az ország, és a februári 8,5 milliárd dollár is nyolcéves csúcsot jelentett. A sorozatos rekorddöntéshez persze kellett az is, hogy az európai vevők elfordultak az orosz olajtól és Irak lett a fő alternatíva. 

Az ukrajnai válság kirobbanása óta az ország 60 milliárd dollár bevételt realizált az olajkivitelen. Sőt, nem úgy, mint több más olajermelőnek, vannak szabad kapacitásai: 

Iraknak megvan a lehetősége arra, hogy az idén napi 200 ezer hordóval növelje olajtermelését, ha erre kérik 

– mondta Hasszan Mohammed, a baszrai olajtársaság igazgatóhelyettese. A pluszpénznek bőven van helye, a 2003-as amerikai megszállás óta súlyosak a problémák: 40 százalékos a fiatalok körében a munkanélküliség, gyakori az áramhiány, teljesen leromlott az infrastruktúra.

A lap megjegyzi, az exportkapacitás napi hárommillió hordóra is nőhetne a jelenlegi egymillióról, ha nekilátnának a kikötői infrastruktúra régóta tervezett fejlesztésének.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.