Nem érte még el a csúcsot az infláció az Egyesült Államokban: júniusban éves bázison az elemzők által várt 8,8 százalék helyett 9,1 százalék lett a májusi 8,6 százalék után. Az előző hónaphoz képest 1,3 százalékos a növekedés a várt 1,1, helyett, a májusi egy százalék után. A maginfláció éves összehasonlításban 5,9 százalékra csökkent a májusi hat százalékról, de így is meghaladja az 5,7 százalékos elemzői várakozásokat. Havi összevetésben 0,7 százalékot mértek az előző havi 0,6 százalék után; elemzők azt várták, hogy ez a szint marad.
Az infláció további alakulását illetően közgazdászok figyelmeztetnek, hogy ez attól függ, mi történik az energiaárakkal, amit egyelőre nem lehet tudni. Július eleje óta a West Texas Intermediate kőolajfajta ára a határidős jegyzésekben kilenc, a benziné pedig 7,6 százalékkal csökkent. Az amerikai kutakon az ólmozatlan benzin június 14-én rekordot döntött 5,016 dolláron gallononként, azóta pedig 4,65 dollárra esett vissza. A CNBC a Bank of America amerikai gazdaságért felelős vezetőjét, Michael Gapent idézte, aki szerint az év későbbi részében derül ki, jut-e újabb csúcsra az infláció.
Ezt nem zárhatjuk ki teljesen. Nem tudjuk, hogyan reagálnak az energiapiacok az orosz olajra bevezetett európai embargóra. Nem tudjuk, hogy az európaiak mennyire szigorúan fogják betartani a saját határidejüket
– hangsúlyozta.
Elemzői vélemények szerint azonban a következő négy-hat hónapban a feszes munkaerőpiac és az alapanyag-kínálat szűkössége miatt továbbra is viszonylag magas maradhat az infláció. Ennek alapján arra számítanak, hogy az amerikai jegybank, a Federal Reserve júliusban is 0,75 százalékponttal szigorít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.