BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási a kavarás az ukránoknak szánt fegyverekkel

Ukrajna Európa egyik legjobban és a legkorszerűbb fegyverekkel felszerelt hatalmává válhat – köszönhetően a felgyorsult és egyre modernebb fegyverekkel megpakolt nyugati szállítmányoknak. Olyan fegyverrendszereket is megígértek Kijevnek, amelyekről jó néhány NATO tagállam – köztük Magyarország – csak álmodni mer.

Például Berlin kilátásba helyezte Kijevnek az ultramodern IRIS-T, eredetileg levegő-levegő rakétarendszer föld-levegő változatának a szállítását. Olaf Scholz kancellár a múlt hónapban a Bundestagban erősítette meg az ügyletet. 

A photograph shows a Spanish Eurofighter EF-2000 Typhoon II  next to a Bulgarian Air Force MiG-29 at Graf Ignatievo airbase near Plovdiv on February 21, 2022. - Spain has deployed four fighter jets to fellow NATO member Bulgaria. NATO allies have put forces on standby and sent ships and fighter jets to bolster Europe's eastern defences as tensions soar over Russia's military buildup around Ukraine. (Photo by Nikolay DOYCHINOV / AFP)
EF-2000 Typhoon II harci gép egy plovdivi légitámaszponton - Fotó: Nikolay Doychinov / AFP

Az IRIS-T a legtöbb szakértő szerint ma a világ talán legjobb közép-hatótávolságú rakétafegyvere. Kormányzása újszerű, a rakéta-hajtósugarat forgatják el (thrust vectoring), amellyel korábban nem ismert manőverező képességet szerez. A német Diehl fejlesztette ki, eredetileg levegő-levegő rakétaként. Később megjelent a földi indítású IRIS-T, amelyet az ukránok is kapnak. 

Német források szerint a kormányok sorban állnak, hogy rendelhessenek az új német légvédelmi rakétafegyver rendszerből, amelynek nemcsak a műszaki paraméterei, hanem az ár-érték aránya is kiváló. Magyarország egyelőre az IRIS-T eredeti, levegő-levegő változatát szerzi be a JAS 39 Gripenekhez. 

A magyar légtér egy részét 2024-től a földi bázisú norvég-amerikai NASAMS-3 védi. Hasonlóan az IRIS-T-hez, ez az AMRAAM 120-as levegő-levegő rakéta föld-levegő változatára épül. 

Németország elküldte a megígért 3 Mars-II. rakéta sorozatvetőt (az amerikai M270/HIMARS német változatát, amelyet a Krauss-Maffei Wegmann gyárt) az ukránoknak. Emellett 3 Gepard légvédelmi-földi célok elleni páncélozott harcjárművet (a megígért legalább 15-ből) és 3 PzH 2000-es 155 mm-es páncélozott önjáró (hernyótalpas) nehéz-tarackot kaptak az ukránok, akik Leopard 2 harckocsikat is akarnak. A lengyel T- 91 Twardyk (T-72-es származékok) első szállítmánya is megérkezett Ukrajnába. 

Berlinben a szabaddemokraták (FDP) az élharcosai, hogy - elsőként a nyugati világból - német harckocsik, MBT-k gördüljenek ukrán földön és tüzeljenek az oroszországiakra. Berlini nem hivatalos adatok szerint a kormánykoalíció legalább egy tagjában megvan a szándék, hogy az NSZK Ukrajna - arányosan - legnagyobb - fegyverszállítójává váljon. 

A német kormány július végén beleegyezett, hogy a Krauss-Maffei Wegmann fegyver-művek nekifogjon 100 darab PzH 2000-es ukrán rendelésre való legyártásához. A közlemény megfogalmazása érdekes: nem  segélyről, ajándékozásról, hanem eladásról szól, azaz az ukránoknak ki kell perkálniuk 1,7 milliárd eurót a száz darab fegyverrendszerért. Az ügylet óriási. Összehasonlításképpen: jelenleg a Bundeswehrnek körülbelül negyven darab azonnal hadra fogható PzH 2000-e van. Magyarország, a maga megrendelt 24 darab PzH 2000-esével a térség egyik legerősebb tüzérségű hatalmává válik. 

10 May 2022, Lower Saxony, Bergen: Soldiers of the German Army repair a self-propelled howitzer 2000 (PzH 2000) during the exercise "Wettiner Heide". Photo: Philipp Schulze/dpa (Photo by PHILIPP SCHULZE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Német katonák egy PzH 2000 harckocsi mellett - Fotó: Philipp Schulze / DPA Picture-Alliance via AFP

A németek azt mondják, hogy az év szava a „Ringtausch” – eredeti jelentése szerint a házasulandó felek gyűrűcseréje. Katonai értelemben vélhetően Berlinben, Varsóban, Prágában, Pozsonyban találhatták ki, hogy Ukrajnának minél hatékonyabban segítsenek – és maguk se járjanak rosszul. 

Azaz odaadnák a maguk használt, hadrendben, vagy raktáron lévő, a szovjet-orosz időkből származó, és a NATO-követelményeknek egyre kevésbé megfelelő páncélosaikat, tüzérségi eszközeiket az ukránoknak. Cserében a németek a Kijevnek szánt Leopárd 2-es harckocsijaik, a PzH 2000-es messze hordó önjáró tarackjaik egy részét nem az ukránoknak, hanem a lengyeleknek, cseheknek, szlovákoknak (esetleg a bolgároknak) adnák. 

Az ukránok is jól járnának, mert olyan fegyverekhez jutnak, amelyeket ismernek, szervizelnek – és a volt Varsói Szerződésesek gond nélkül lecserélhetnék régi szocialista nagyvasaikat újabb kapitalista, korszerű nagyvasakra. 

Így elvben egyszerűnek, kivitelezhetőnek hangzik, a gyakorlatban azonban problematikus. Varsóban áll a bál, nagyon haragszanak a németekre, mert állításuk szerint a saját T-72-eseiket, az azok alapján kifejlesztett hazai T-91-es Twardyjaikat odaadták az ukránoknak, ám egyelőre a Ringtausch német oldala nem működik. Friedrich Merz CDU-főnök vállalkozott arra, hogy saját gépével Varsóba repül, és lecsillapítja a lengyeleket. 

Persze vannak a Ringtauschnak furcsa oldalai is. A szlovákok, akik MiG-29-es repülőgépeiket, és az amerikaiakat akarták bevonni a gyűrűcserébe, ravaszul megszabták, hogy használt MiG-jeiket darabonként 35 millió euró értékben számítsák bele az ügyletbe. 

Azokat a MiG-29-eseket, amelyekért a másod-, harmadlagos nemzetközi fegyverpiacon ennek a tizedét sem nagyon adták volna meg. 

A lengyelek saját MiG-29-eseikkel hasonlóképpen járnak el. Az, hogy a Ringtausch repülőgép-része hol tart, csak megsaccolni lehet, mert az információkat titkosítják. Vélhetően 

az ilyen ügyleteket felügyelő amerikai kormány beszámítja majd a Szlovákiának 2024-ben szállítandó F-16-osok árába az Ukrajnának átadott MiG-ek árát. 

Még a bolgároknak van néhány darab repülni képes MiG-29-esük, de az ottani belpolitikai helyzet képlékenysége miatt ezek sorsa egyelőre nem ismert. 

A lengyelekkel a repülőgép-Ringtausch már március elején elindult. Antony Blinken amerikai külügyminiszter támogatta az ötletet, amit kezdetben a lengyelek nem akartak, félvén, hogy Moszkva casus bellinek fogja értelmezni a MiG-29-esek átadását. Aztán a lengyelek legyőzték aggályaikat, viszont az amerikaiak kezdtek visszatáncolni. Ramstein, az amerikaiak németországi óriás légitámaszpontja lett volna a lengyel MiG-29-esek közbülső állomáshelye, amit később maguk az amerikaiak utasítottak el különféle, csak részben ismert okok miatt. Washington is amiatt aggódott, hogy harci gépek szállításával Ukrajnának átlépik a „vörös vonalat”, és háborúba keveredhetnek az Oroszországi Föderációval. 

Azaz Ukrajna földi fegyverzetével, páncélosaival, tüzérségével, légvédelmével katonailag Európa egyik legerősebb államává válhat. Ami persze kockázatokkal is járhat. Mi történik, ha bekövetkezik a valószínűtlen, de teljesen ki nem zárható esemény: Kijevben megbuktatják a Zelenszkij vezetést és egy Moszkva-barát kormányt ültetnek a hatalomba? 

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.