A nettó zéró célok eléréséhez szükséges energiaátmenet eléréséhez kulcsfontosságú a napelempanelek gyártásának diverzifikálása – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtöki jelentéséből.
A kínai ipar- és innovációs politika erőteljes hangsúlyt helyezett ezen termékek gyártására, így világszerte számos területen a napelemmel termelt áram vált az elektromosság legolcsóbb forrásává. Azonban mindez egyensúlytalanságokat eredményezett az ellátási láncokban, így az elmúlt évtized során a termelés egyre inkább elhagyta Európát, Japánt és az Egyesült Államokat és Kínába települt.
Míg a gyártáshoz szükséges felszerelések terén 2008-ban a 10 vezető cég a piac 90 százalékát fedte le és Németországból, Svájcból, Japánból és az Egyesült Államokból érkeztek, már mind a 10 legnagyobb ilyen cég kínai és a piac 45 százalékát birtokolják.
Az ázsiai ország így a gyártás minden fázisában több mint 80 százalékos piaci részesedést szerzett meg magának, legyen szó a poliszilikonokról vagy ostyavékonyságú elemekről. Ez a jelenleg épülő gyártási kapacitások alapján a következő években ráadásul több mint 95 százalékra nőhet.
Az IEA élén álló Fatih Birol kiemelte, hogy Kína rendkívüli szerepet játszott a napenergia költségeinek földközelbe hozásában, mely a tiszta energia irányába történő átmenetben rendkívül hasznosnak bizonyult, ám a gyártás ilyen mértékű földrajzi koncentrációja számos kihívást is magában rejt, melyet a kormányoknak is figyelembe kell venniük. Az átmenet felgyorsítása további terheket helyez az ellátási láncokra, ugyanakkor lehetőséget is nyújt arra, hogy más országok és régiók is részt kapjanak a termelésből, fokozva az ellátás rugalmasságát.
Az ellátási láncok szűk keresztmetszetét jelenleg a poliszilikon gyártása jelenti, mely területen főként az olcsó elektromos áram jelentheti a versenyelőnyt. Ugyanakkor az olcsó áramtermelés akár származhat a helyben gyártott napelemekből is, mindenesetre
a jelenlegi termelésben részt vevő kínai tartományok megawattóránként 75 dollárért, a globális ipari átlagárnál 30 százalékkal olcsóbban jutnak az elektromossághoz.
A nemzetközi energia és klímacélok eléréséhez a telepítések drámai felgyorsítása is szükséges, ami gyártási kapacitás növelését és rugalmas ellátási láncok kialakítását is szükségessé teszi. Az évente telepített kapacitásnak 2030-ig több mint négyszeresére kellene nőnie, ha a 2050-es nettó zéró célokat el akarjuk érni, míg a kulcsfontosságú a napenergia termeléséhez szükséges panelek kulcsfontosságú elemeit létrehozó kapacitásnak is több mint duplájára kellene nőnie, miközben a meglévő üzemeket is modernizálni kéne. A termelést úgy kell felpörgetni Birol szerint, hogy az megfizethető, rugalmas és fenntartható legyen.
A magas nyersanyagárak és az ellátási láncok szakadozottsága valamint a kialakult szűk keresztmetszetek hatására a napelem panelek ára 20 százalékkal drágult az idei évben, mi kiváltotta a kormányok és más érdekeltek figyelmét is. Az IEA arra biztatja a döntéshozókat, hogy tegyenek további erőfeszítéseket a jövőben.
A jelentés az értékláncokat vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy
a magas áramigényű gyártás jelenleg főként fosszilis forrásokból nyeri a szükséges energiát, a szén gyakori kínai használata miatt. Azonban arra is rámutat, hogy a gyártás során keletkezett kibocsátást mindössze 4-8 hónapnyi működés ellensúlyozza,
ami a napelemek 25-30 éves jellemző élettartamát figyelembe véve rendkívül csekély.
Az ellátási láncok diverzifikációja nem csupán rugalmasabbá és ellenállóbb teheti a termelést, de munkahelyteremtés és befektetési lehetőségek terén is lehetőségeket kínál. Világszerte a gyártáshoz szükséges létesítmények akár 120 milliárd dollárnyi tőkét is vonzhatnak 2030-ig, és a szektorban dolgozók száma is a duplájára, 1 millió főre nőhet, azonban ehhez a kormányok támogatására is szükség van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.