Az egykori jugoszláv elnök, Tito halálát követően az el nem kötelezettek mozgalma is veszíteni kezdett jelentőségéből. Tito mellett Nehru, Egyiptom második elnöke volt a mozgalom egyik alapítója 1961-ben. Jugoszlávia felbomlást követően Szerbia és Egyiptom kapcsolatai is megfakultak, de most három napig Belgrádban tartózkodott Abd el-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök.
Aleksandar Vučić szerb elnök kijelentette, hogy a látogatásnak minden bizonnyal történelmi jelentősége van Szerbia számára, és biztos abban, hogy az együttműködés megújulásából, valamint a kapcsolatok elmélyüléséből népeik és országaik is profitálnak.
Szerbiában az idén több mint 3 millió tonna búza termett, ami több mint a duplája a hazai szükségleteknek, és Egyiptom a búza mellett a szerbiai almára is vevő lenne.
A szerb elnök szerint a kétoldali tanúsítványok is megvannak már ezen áruk esetében, és hamarosan a szerbiai marhahús kivitele is megindulhat Egyiptom irányában.
Azt is bejelentették, hogy az év végéig elkészül a két ország közötti szabadkereskedelmi egyezménytervezet, amit alá is írhatnak.
Ehhez köthető a hír, hogy a szerb kormány a napokban eltörölte a korábban bevezetett búza- és kukoricakiviteli tilalmat. A mezőgazdasági minisztérium közlése szerint a döntést a megfelelő helyzetelemzés és az aratás utáni búzatartalékok számbavétele után hozták meg. A két gabonafajta szabad kiviteléről szóló rendelet szeptemberig lesz érvényben, amikor újabb elemzés készül a várható hozamokról és a stratégiai fontosságú tartalékok nagyságáról. A kormány arról is döntött, hogy engedélyt ad 4000 tonna nyers és csomagolatlan napraforgóolaj kivitelére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.