Az euróövezeti, valamint az uniós építőipar júniusi teljesítményéről az Eurostat által csütörtökön közreadott adatok arról tanúskodnak, hogy az építőipar is megsínyli a recessziós félelmeket, az alapanyag-ellátási nehézségeket és a magas inflációt. Igaz, az ágazat alacsony rugalmassága miatt lassabban reagál a makrogazdasági folyamatokra, a finanszírozási oldalról felmerülő kockázatokra, hiszen a félbemaradt építkezések mind a megrendelőnek, mind a beruházónak és a finanszírozónak veszteséget okoznak.
Az eurót használó 19 országban május óta 1,3 százalékkal esett vissza a szektor teljesítménye a szezonálisan kiigazított adatok szerint. Az EU egészét tekintve hajszálnyival jobb a helyzet, itt a mínusz 1,2 százalékos.
Éves összevetésben még pozitív a szaldó, a tavalyi júniusi teljesítményt az euróövezet 0,1, az EU egésze pedig 0,6 százalékkal haladta meg, bár a bázis a koronavírus-járvány közepette meglehetősen alacsony volt – derül ki az Eurostat előzetes adataiból. Májusban az ágazat visszaesése 0,3 százalékos volt az eurózónában, míg az EU-t minimális, 0,1 százalékos bővülés jellemezte.
Májushoz viszonyítva az építőipar visszaesése júniusban a legnagyobb ütemű, 5,2 százalékos épp Magyarországon volt, de nem sokkal előzte meg Szlovákia és Ausztria sem, ahol 5,0, illetve 4,8 százalékos havi csökkenést mértek. Ezzel szemben a rekorder Szlovéniában 1,7, az őt követő Hollandiában 1, Finnországban pedig 0,2 százalékos pluszt mutattak ki.
A 27 tagállam körében tavaly júniushoz viszonyítva
a legnagyobb visszaesést, 10,4 százalékost Spanyolországban regisztrálták,
nálunk 8,1 százalékos volt a mínusz, míg a harmadik helyre felérő Ausztriát 6,8 százalékos mínusz jellemezte. Építési-építkezési láz jellemzi Szlovéniát, ahonnan éves alapon 27,2 százalékos bővülést jelzett az Eurostat, utána Románia és Lengyelország következik egyaránt 5,9 százalékkal, míg a hollandoknál 4,7 százalékos volt az éves növekmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.