Hiába közelít a nyár vége, itthon javában tart a politikai szezon. A kormány például úgy ülésezett tegnap, hogy csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök még a texasi Conservative Political Action Conference (CPAC) első napján tartott előadást. A feszített tempó érthető a jelenlegi helyzetben: sem az orosz–ukrán háború, sem az európai energiaválság nem megy vakációra.
Ezzel együtt is leginkább a demagógia kategóriája, hogy a közvélemény bizonyos vetületeiben úgy fogadják az állami vezetők idei szabadságáról szóló híreket, mintha az a háborús helyzet semmibevevése lenne. Berendezkedéstől függően az államfők, vagy a kormányfők kétségtelenül a legfontosabb "intézményei" az állami működésnek, mégis megalapozatlan az a nézőpont, hogy egy néhány hetes pihenésük - pláne a mai digitalizált korban - blokkolná a kormányzati munkát.
A végrehajtói ágak felkészültek a vezetőik pótlására, az ő fizikai távollétükben is abszolút döntésképesek.
Nem csoda, hogy számtalan példát találni arra, hogy Európában és globálisan is kitört a nyár a csúcspolitikusok körében: a világ első emberei szabadságra mentek, a német kancellártól a kanadai miniszterelnökig.
A Szociáldemokrata Párt (SPD) színeiben politizáló német kancellár július végén kezdte meg kéthetes vakációját Bajorországban. Egészen pontosan Allgäu régióban, Nesselwang településén pihen felesége társaságában. A helyettesítéséről Robert Habeck zöldpárti alkancellár gondoskodik. Olaf Scholz nyaralásáról a Bild közölt részleteket. A német lap arra is felhívta a figyelmet, hogy legutóbb Helmut Schmidt, az NSZK-t 1974-1982 között vezető kancellár töltötte a nyári szabadságát belföldön.
Scholz tehát egy 40 éves gyakorlatot tört meg azzal, hogy Németországban nyaral.
A Côte d'Azur (Azúr-part) nagy szerencse a franciáknak, jobb üdülőhelyet keresve is nehéz találni. Így lehetett ezzel Emmanuel Macron francia elnök is, aki a szokatlanul hosszúra nyúlt, augusztusig kitartó francia ülésszakot követően az elsők között vette a kalapját és tette át székhelyét a következő három hétre a Fort de Brégançon elnöki nyári rezidenciára.
Ezt az időszakot az elnök környezetében inkább nyári tanulmányi szabadságként, sem mint nyári szünetként emlegetik.
Némiképp joggal: vakáció ide, vagy oda, augusztus 15-én Macron hivatalos eseményen vesz részt a Dragoon-hadműveletre emlékezve. Mindenesetre az elnököt a napokban lefotózták a francia Riviéra partjainál, ahogy kajakozott.
A hivatalos kommüniké szerint az elnök távollétében a kormány folytatja a munkát, ugyanakkor az is igaz, hogy a legközelebbi francia kormányülés augusztus 24-én esedékes. Addig pedig a francia miniszterek is szabadok.
A brit sajtóval legendásan rossz viszonyban lévő brit miniszterelnök szeptember 6-án végleg leköszön, de a héten szerdától rövid szabadságra ment a hétvégéig. A média kritikus érdeklődésére (a cikkek azt emlegetik fel, hogy a brit családok harmada nem engedheti meg magának, hogy üdüljön) a kormányfő hivatala szűkszavúan kommentálta a hírt. Ezúttal sem a helyszínt, sem a konzervatív miniszterelnököt elkísérők neveit nem hozta nyilvánosságra.
Nem csoda: az elmúlt két év nyári üdülései Boris Johnson szempontjából katasztrofálisan sikerültek.
Két éve Skóciában majdnem odaveszett, amikor a kenuját egy áramlat kisodorta a tengerre, tavaly pedig a spanyol Marbellán időzött - festegetés közben fénykép is készült róla - ami a Brexit-válság miatt került össztűz alá a brit nyilvánosságban.
A néppárti (ÖVP) Karl Nehammer némiképp kilóg a sorból, ő ugyanis végül nem tette ki magát az internet népe rosszallásának és lefújta az eredetileg mostanra időzített tengerparti vakációját.
A kancellár teljes figyelmét az infláció elleni küzdelemre szeretné összpontosítani, ezért lemondta az augusztus első felére tervezett görögországi nyaralását
– közölte Nehammer szóvivője.
A kancellár azonban nem marad teljesen pihenés nélkül, augusztusban két hosszú hétvégét is a családjával szeretne eltölteni.
A Blesk beszámolója szerint Petr Fiala, a liberális konzervatív cseh ODS párt elnöke és Csehország miniszterelnöke Horvátországban pihen augusztus első két hetében. Hogy pontosan hol, azt nem ismertette Václav Smolka kormányszóvivő, de azt elmondta, hogy a politikus a feleségével közösen utazott el. Az első héten Marian Jurečka miniszterelnök-helyettes, a másodikon Vít Rakušan miniszterelnök-helyettes pótolja a kormányfőt. Fiala egyébként visszatérő vendég a horvát tengerparton, már 2019-ben is innen posztolt a Twitteren.
A tavaly októberben felálló cseh kormánykoalíciónak viszont ez az első nagy nyári leállása.
Frissen kezdte meg kéthetes vakációját Costa Ricán Kanada első embere, Justin Trudeau. A liberális miniszterelnök a családjával érkezett a közép-amerikai kontinenshídon elterülő országba. A magánrepülőgépe landolását meg is örökítették a közösségi médiában.
A hivatala szerint a Trudeau-család ugyanott vakációzik, ahol 2019-ben a karácsonyi ünnepeket is eltöltötték. A vonzalomban nincs semmi különös: Costa Rica a Happy Planet Index mérése alapján többször is kiérdemelte a világ legboldogabb országa címet.
A költségeket ezúttal is a család állja. Viszont biztonsági okokból a kanadai légierő gépét kell igénybe venniük, az oda-visszaút pedig 57 ezer dollárba kerül. Ennek elszámolásáról és az etikai szabályokról a miniszterelnök tájékoztatást kapott. Ez Trudeau esetében különösen fontos, mert
2017-ben egyszer már elmarasztalták az összeférhetetlenségi szabályok megsértéséért, éppen egy 2016-os, bahamai nyári kiruccanás miatt.
A kanadai miniszterelnök sem esik ki teljesen a kormányzati munkából, az apparátus folyamatosan jelentést tesz neki az aktuális ügyekről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.