Oroszország július óta összesen 700 ezer hordónyi nyersolajat szállított Kubának, ez a mennyiség 12 napra elég a szigetországnak – írja a Financial Times.
Február óta ez az első ilyen jellegű orosz export Havannába, és további szállítmányok várhatók.
A gazdasági válságban lévő Kubának nélkülözhetetlen a fekete arany, mivel az idegenforgalomból származó bevételek a koronavírus-járvány miatt rekordalacsony szintre süllyedtek. Ehhez jött, hogy Donald Trump korábbi amerikai elnök szankciókkal sújtotta a szigetországot, így a karibi állam súlyos élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal küzd.
Ezt csak tetézi az energiaválság, az áramkimaradások gyakran nyolc óránál is tovább tartanak, ráadásul augusztusban Matanzas kikötőjében tűzvész pusztított, amely megingatta Kuba képességét a létfontosságú üzemanyag importjára. Mindezek eredményeként a kivándorlási ráta évtizedek óta a legmagasabb.
Helen Yaffe, a Glasgow-i Egyetem oktatója és Kuba-szakértője szerint az ország súlyos energiaválságban szenved. „Az ottani élet kimerítő, a kubaiak hihetetlen kitartásról tettek tanúbizonyságot” – monda a szakértő.
A hidegháború alatt a Szovjetunió látta el olajjal a szigetet, majd a 90-es években Venezuela vette át a vezető szerepet.
2000-ben Hugo Chávez és Castro aláírtak egy megállapodást, amelynek értelmében Kuba orvosokat, nővéreket és tanárokat küldött a venezuelai olajért cserébe. Ennek az egyezménynek 2016-ban lett vége, amikor Venezuela gazdasága összeomlott. 2017-től ismét előtérbe került Oroszország, de a háború kirobbanása után ideiglenesen megszakadtak a szállítmányok, ám most ezek újraindultak.
Viszont azt nem tudni, hogy a gazdasági problémákkal és energiaválsággal küzdő karibi állam mivel fizet Moszkvának.
Jorge Pinon, az austini Texasi Egyetem olajszakértője két lehetőséget lát: az első szerint orosz hitelből történik a vásárlás, amit idővel a karibi állam visszafizet. A másik eshetőség szerint Venezuela finanszírozza a Kubába irányuló orosz olajexportot, amelynek értelmében Caracas egy későbbi időpontban ugyanannyi olajat biztosít Moszkvának.
A híreket sem az orosz, sem a kubai, sem a venezuelai külügyminisztérium nem kommentálta.
India úgy halmozza az orosz olajat, mintha nem lenne holnapIndia kitúrja Kínát az orosz olajpiacról, Új-Delhi sosem látott mennyiségben vásárolja az orosz kőolajat, annak ellenére, hogy korábban azt hangoztatták, nem elégedettek az orosz ESPO nyersolajjal. A mostani trendváltozás akár a közel-keleti országokat is érintheti, hiszen India elfordulhat Szaúd-Arábiától, mivel az ESPO könnyűolaj olcsóbb, mint a szaúdi termék. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.