Kulcsfontosságú a víz és az energiatermelés közötti kapcsolat, az erőforrást pedig az eddigieknél sokkal jobban meg kell becsülnünk – mondta a Snam vezérigazgatója, Stefano Venier a CNBC-nek. A vezető olasz gázinfrastruktúra-fejlesztő és üzemeltető vállalat első embere szerint sokáig ingyen hozzáférhető és kimeríthetetlen mennyiségben rendelkezésre álló erőforrásnak gondolták a vizet, de mára tudjuk, sokan tévedtek ebben. Ennek megfelelően
a víznek az értékláncban helyére kell kerülnie, és figyelembe kell venni azt is, hogy jelentős energiatermelőről van szó
– hangsúlyozta.
Venier megjegyezte, hogy a mostani időszak fordulópont lehet, ugyanis Európa rájött, hogy víz nélkül nem tudja előállítani a szükséges energiát, és az aszály miatt vízi úton az erőművek üzemeléséhez szükséges üzemanyagokat is képtelen célba juttatni. A nagy folyók vízszintjének csökkenése ugyanis ellehetetlenítette a szén szállítását. Emlékeztetett, augusztus elején nem véletlenül közölte az Uniper, hogy szénerőműveiben „szabálytalan működés léphet fel”. Az erről szóló közleményt azért adták ki, mert a Rajnán nem érkezett elég szén az erőművek rendes működtetéséhez.
A szakember úgy véli:
Párban jár a víz és az energia, és az egymásra utaltságuk következő években erősödni fog.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az energetikai rendszereket még akkor tervezték, amikor a globális felmelegedés nem gyorsult fel ennyire. Nem számoltak például azzal, hogy egy atomerőmű termelését a hűtővíz túlmelegedése miatt kell majd korlátozni. Az alpesi Svájcban például már a nyár elején csökkenteni kellett a beznaui atomerőmű teljesítményét, mert a meleg időjárás miatt az Aare folyóba vezetett hűtővize annyira felmelegítette volna folyót, hogy az már veszélyeztette volna annak élővilágát.
Jól mutatja az is a vízből nyert energia felértékelődését, hogy a nagymértékben vízenergiára támaszkodó Norvégia miniszterei kilátásba helyezték a áramexport korlátozását a tárolók alacsony vízszintje miatt.
Venier szerint a vízgazdálkodás azért is kényes kérdés, mert az említett esetek olyan időszakban történtek, amikor egész Európa újabb energiaforrások után kutat, hogy megszabaduljon az orosz gázfüggőségtől.
A helyzetre a Snam is reagált, két LNG-szállító hajót vásárolt gázbeszerzésének diverzifikálásához. Az egyik hajó már jövőre üzembe áll, a másik 2024-re készül el, és minden valószínűség szerint Nyugat-Afrikából fognak cseppfolyós földgázt szállítani Európába.
Az extrém szárazságot az alábbi kisfilm is jól szemlélteti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.