A november 8-i félidős választás, az új kongresszusban kialakuló erőviszonyok határozzák meg, milyen lesz Joe Biden elnökségének maradék két éve, és a Fehér Ház lakója egyelőre nem áll jól. Két héttel a szavazás előtt tovább csökkent a támogatottsága, a Reuters és az Ipsos e hét elején végzett, közös felmérésének eredménye szerint az amerikaiaknak mindössze 39 százaléka elégedett a munkájával. Ez egy százalékponttal alacsonyabb az előző héten mértnél.
Az elnök népszerűtlensége növeli annak az esélyét, hogy a republikánusok visszaszerzik a többséget a képviselőházban és talán a szenátusban is.
Elég lenne azonban a számukra a kongresszus egyik házának irányítása is ahhoz, hogy blokkolják Biden törvényhozási programját.
Az elnök 2021 januárjában, a koronavírus-járvány kellős közepén esküdött fel, és egész hivatali idejét a globális egészségügyi válság gazdasági következményei, köztük az egekbe szökő infláció jellemezte, ami miatt az idén májusban és júniusban 36 százalékra esett vissza a támogatottsága. A legfelsőbb bíróság nyári abortuszdöntése ugyan lendületet adott a demokratáknak, az előnyük azonban gyakorlatilag elfogyott, mivel a választóknak a gazdaság az ország legnagyobb problémája. A Reuters és az Ipsos e heti felmérésében az egyharmaduk ezt jelölte meg első helyen, a bűnözést a tíz százalékuk. Csak minden huszadik válaszadó mondta, hogy az abortuszhoz való jog alkotmányos védelmének megszűnése aggasztja leginkább a jövőre vonatkozóan.
Az infláció az egekben, az éves ráta szeptemberben még mindig 8,2 százalékon állt, ami javulás ugyan a júniusi 9,1 százalékhoz képest, de még mindig négyszer magasabb, mint a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve célja. Az inflációval a Fehér Ház nem sok mindent tud kezdeni, Biden megtette, amit lehetett, az elődjeinél is agresszívebben nyúlt a stratégiai olajtartalékokhoz, hogy csökkentse az üzemanyagárakat a kutakon, de közgazdászok szerint nehéz megállapítani ennek a lépésnek a pontos hatását.
Ráadásul az amerikai gazdaság szakértők szerint már recesszióban van, vagy legalábbis hamarosan abba zuhan.
Erre figyelmeztetett a héten a közgazdaságtan alkalmazása mellett elkötelezett alkalmazott közgazdászok, stratégák, akadémikusok és politikai döntéshozók legnagyobb nemzetközi egyesülete, a National Association for Business Economics (NABE) felmérése, amely szerint a megkérdezett szakértők majdnem kétharmada vallja ezt a véleményt. Steve Mnuchin egykori pénzügyminiszter szerdán egy rijádi befektetési konferencián szintén azt mondta, hogy szerinte az Egyesült Államok recesszióban van, és ott is marad. Előrejelzése szerint a tízéves állampapírok kamatlába valószínűleg 4,5 százalékon éri majd el a csúcsot (jelenleg alig haladja meg a négy százalékot), és két év kell még ahhoz, hogy teljesen kontroll alá kerüljön az infláció.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.