A Nemzetközi Valutaalap (IMF) új világgazdasági prognózisa a globális hazai össztermék (GDP) 2,7 százalékos növekedését valószínűsíti jövőre az idei évre várt 3,2 százalékos bővülés után
– idézi az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics, amely csütörtökön ismertetett októberi előrejelzésében emlékeztet: a valutaalap 0,2 százalékponttal korrigálta lefelé 2023-ra adott világgazdasági növekedési előrejelzését a júliusban kiadott előző prognózisához képest, közölve, hogy meglehetősen vérszegény, de pozitív növekedést vár a fejlett gazdaságokban.
Az Oxford Economics elemzői kiemelték, hogy az IMF-nél sokkal markánsabb lassulást várnak jövőre globális szinten, és azzal számolnak, hogy az Egyesült Államok, Kanada, az euróövezet és Nagy-Britannia recesszióba kerül 2023-ban,
elsősorban a reálbérekre nehezedő nyomás, az emelkedő kamatok, valamint a befektetési eszközök és a lakóingatlanok áreséséből eredő negatív vagyoni hatások miatt.
Az IMF mind a négy gazdasági erőcentrumban növekedést vár jövőre. Az Oxford Economics mindezt egybevetve, PPP-módszertannal végzett saját becslése alapján jövőre mindössze 2 százalékos világgazdasági növekedést vár a júliusi előrejelzésében szereplő 2,8 százalékos globális GDP-bővülés helyett. A ház londoni elemzői közölték, hogy felülvizsgált prognózisuk szerint a világgazdaság 2023-ban a recesszió szélére sodródik az általánosan elfogadott kritériumok alapján, amelyek szerint két egymást követő negyedéves GDP-visszaesés esetén állapítható meg a recesszió bekövetkezte.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő harmadik negyedévi, markánsan felülvizsgált prognózisában közölte: 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedési ütemet valószínűsít a világgazdaságban. A cég a globális GDP-érték idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évi világgazdasági növekedésre adott becslését egy teljes százalékponttal csökkentette a júniusban kiadott előző negyedéves prognózisához képest.
A Fitch londoni elemzői az Egyesült Államokban és az euróövezetben jövőre zéróhoz egészen közeli GDP-növekedést – az euróövezetben valójában enyhe, 0,1 százalékos egész éves átlagos visszaesést –, Kínában az idén mindössze 2,8 százalékos, jövőre is csak 4,5 százalékos gazdasági bővülést várnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.