Nem mondhatni, hogy az ausztrálokat üldözi a szerencse, az viszont igen, hogy megszállottként játszanak és fogadnak mindenre, ami él és mozog. A játékszenvedély olyan mértékeket öltött a kontinensnyi országban, hogy statisztikai adataik a globális rangsor élére repítették őket, de a negatív értelemben.
A szerencseiparban az ausztrálok vezetnek az egy felnőttre eső veszteségeket illetően. A rendelkezésre álló legutóbbi globális felmérés 2017-es adatokat vet össze, ebben az ausztrálok 958 amerikai dolláros átlaggal állnak az élen Hongkongot és Szingapúrt megelőzve.
Egy másik döbbenetes adat: az Ausztrál Szerencsejáték Kutatóközpont statisztikája szerint a 2018–2019-es költségvetési évben – ami áprilistól a következő év márciusáig tart – együttesen 25 milliárd dollárt buktak. Már ami a legálisan űzött szerencsejátékokat illeti.
A 18 év feletti ausztrál lakosság 35,2 százaléka rendszeresen játszik.
A legnépszerűbbek a számsorsjátékok, 29,2 százalék él velük rendszeresen, őket a lakosság 7,4 százalékát rendszeresen megmozgató pókerautomaták, magyarul félkarú rablók követik, majd az azonnali nyereménnyel kecsegtető készpénzes sorsjegyek jönnek a sorban 6,3 százalékkal.
A lóversenyre, kutyafuttatásra 6,2 százalék esküszik, míg a sportfogadás most van feljövőben, a felnőttek körében 4,6 százalékosra mérték a játékosok arányát. Kaszinóba ötvenből egy ember jár rendszeresen.
A szerencsejátékok hódolói havi átlagban 133 dollárt szórakoztak/vertek el 2019-ben,
nyolc dollárral többet, mint 2015-ben.
A teljes felnőtt lakosságra vetítve a szerencsejátékokra fordított éves átlagkiadás 1276 dollár volt 2019-ben. Amikor jött a Covid, és lezárták a határokat, otthonaikba kényszerítve az ausztrálok többségét. Azaz távolra a kaszinóktól, pénznyerőgépektől, pókerautomatáktól, hogy a lóversenyről már ne is beszéljünk.
Összeállításában a Reuters Rhys Wareham, egy sydney-i kávégépszerelő technikus esetét hozza fel, akit a 2020 tavaszán kitört koronavírus-járvány zárlat a négy fal közé „szorított”, egyben megfosztotta a lehetőségtől, hogy mindennapi hobbiját űzve a kocsmában felszerelt pokie-nak nevezett nyerőgépekben hagyja keresete jó részét.
Warehamet azért nem kellett félteni,
a fizikai bedobónyílás helyett újabban virtuálisban gyömöszölte az aprót a szerencsejáték-szervezők zsebébe,
mivel áttért egy okostelefonos applikáció használatára, és a pókert otthagyva kedvenc sportjára, a baseballra nyergelt, ott kötve fogadásokat. Nagyon nem engedheti el magát, tekintettel kell lennie a családjára, amelyet nyolc évvel korábban pénzügyi csődbe vitt a játékszenvedélye.
Azóta a felhalmozott 30 ezer dolláros szerencsejáték-adósságának kétharmadát már törlesztette, de szenvedélyével nem hajlandó felhagyni. És ezzel nincs egyedül. Ausztráliában megváltoztak a fogadási szokások a járvány mellékhatásaként. A vendéglátóhelyeken lévő nyerőgépek bevétele – amelyből vajmi kevés csorog vissza a játékosoknak – a járványt követő, 2021-es évben 17 százalékkal esett vissza a 2019-eshez képest, 11,4 milliárd dollár volt.
Ugyanakkor egyre nagyobb veszélyekkel jár az online sportfogadás, amelyre a játékosnak semmilyen hatása nincs. A többnyire külföldi cégek által működtetett online fogadási platformokon ugyanebben az időszakban 80 százalékkal, 7,1 milliárd dollárra ugrott a játékosok vesztesége a H2 Gambling Capital iparági tanácsadó cég adatai szerint. Ez azt jelenti, hogy
egyre több játékos van kitéve egy olyan iparágnak, amely épp online háttere miatt a hagyományos szerencsejátékoknál nehezebben szabályozható.
Pedig igény volna rá, és az új ausztrál kormány már meg is kezdte az előkészületeket, folytatva elődjének a nemzetközi pénzmosás megakadályozására meghirdetett ágazati tisztító akcióját. Óvatosan kell eljárnia, hogy a szektorból származó adóbevételek megmaradjanak, a szigor ne terelje illegális bűnbarlangok felé a szenvedélybetegeket.
Az online applikációkat üzemeltető cégek, mint a londoni tőzsdén is jegyzett Flutter Entertainment, amely Sportsbet néven szolgáltat az ausztráloknak, vagy mint a Ladbrokes gazdája, az Entain
önkorlátozó és kitiltó szoftverek beépítésével próbálják lehűteni a túlhevült játékosokat attól, hogy teljesen legatyásodjanak.
Mondjuk, az emelt díjas sms-es promóciókkal operáló, eljátszható induló zsetonokkal a gyanútlan játékost magukhoz édesgető játékszervezők sem angyalok, hanem profitorientált társaságok, amelyek a szenvedélybetegek ellátását és kezelését a kormányzati és a civil szférára bízzák, jobb esetben látszatadományokkal támogatva tűzoltó tevékenységüket.
Szakértők azonban az online fogadási forradalom ellenére sem siratják a nyerőgépeket, a klubokban, éttermekben, kocsmákban és szállodákban elhelyezett 200 ezer masina garantáltan tovább szomorítja a játékfüggő ausztrálokat, a mostani visszaesésen túljut a rá épült iparág.
A szerencsevadászat a statisztikai adatok szerint eközben nem lankad, játékfüggők, szenvedélybetegek aránya viszont lassan araszol felfelé, a férfi lakosság 1,5, a női lakosság 0,6 százaléka sorolható már ebbe a kategóriába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.